Babiš si podle Sobotky chybným postupem sám rozbíjí EET

foto Řádná schůze Poslanecké sněmovny 29. listopadu v Praze. Uprostřed odcházející ministr pro legislativu a lidská práva Jiří Dienstbier a premiér Bohuslav Sobotka.

Praha - Ministr financí Andrej Babiš (ANO) si chybným postupem sám rozbíjí systém elektronické evidence tržeb (EET), řekl dnes novinářům premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Případné schválení poslaneckých pozměňovacích návrhů vytvořených na poslední chvíli může podle něj systém rozebrat tak, že nebude fungovat. Premiér varoval koaliční strany před hlasováním s opozicí. Opozice v EET nechce dělat změny, ale chce ji zrušit, uvedl.

S návrhem změn v EET přišel minulý týden Babiš, chce je prosadit formou poslaneckého návrhu k daňovému balíčku, kterým se nyní zabývá Sněmovna. Na jeho záměr reagovali dnes návrhem širších změn lidovci. Pravice chce EET zrušit úplně. "Dopadlo to přesně tak, jak jsem říkal minulý týden. Varoval jsem, že návrh může spustit lavinu dalších," uvedl předseda vlády.

Vlna návrhů podle něj může způsobit, že systém bude demontován. "Co se dnes objevilo, to je další vlna poslanecké tvořivosti. Já myslím, že bychom touto cestou jít neměli," uvedl Sobotka. Sociální demokracie je připravena podpořit daňový balíček tak, jak s ním přišla vláda, ale nebude podporovat další změny, dodal.

Sobotka nechce změny dělat na poslední chvíli a považoval by za rozumné, kdyby poslanecké návrhy neprošly. Vršení výjimek by podle něj mohlo být nespravedlivé také vůči těm, kdo se EET nevyhnou. "Teď je to problém primárně ministra financí, ten by se měl rozhlédnout kolem a podívat se, co způsobil svými návrhy," řekl premiér.

Poslanci ANO a KDU-ČSL by podle Sobotky neměli hlasovat s opozicí. "Protože ODS ani TOP 09 nechtějí upravovat EET, oni ho chtějí zrušit a jedou podle systému 'čím hůře, tím lépe'," vysvětlil. Schvalování balíčku bez koaliční shody může ohrozit jiné záměry ministerstva, míní premiér. "Mohou být schváleny věci, které nebudou dávat ze strany resortu smysl, objevit se díry pro šedou ekonomiku, pro daňové úniky," řekl. Babiš by měl podle něj svolat před hlasováním poslanců schůzku koaličních expertů.

ANO: Návrhy lidovců pro EET jsou výjimkami které koalice odmítala

Návrhy lidovců na změny EET, jak je dnes představil předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, jsou zaváděním výjimek, které koalice odmítala. Novinářům to ve Sněmovně řekl poslanec ANO Jan Volný. Úpravy systému připravené na středeční jednání Sněmovny Babišem jsou nenárokové, proto o výjimky nejde, dodal. Poslanci ČSSD potvrdili, že nepodpoří změny v EET, jak chce navrhnout Babiš.

Předseda sněmovního klubu ANO Jaroslav Faltýnek řekl, že podle Babišova návrhu budou mít možnost o vyjmutí ze systému žádat podnikatelé s obratem do 250.000 korun, kteří se přihlásí k daňovému paušálu. Lidovci navrhují, aby tuto možnost dostali všichni s obratem do 414.000 korun. "Pokud ale bude víc uchazečů, bude to třeba technicky zvládnout," uvedl Faltýnek s tím, že právě tomu se chtělo hnutí ANO vyhnout.  

Faltýnek také kritizoval postoj opoziční ODS, která odmítla návrh podpořit. Odmítnout vyloučení malých živnostníků je podle něj v rozporu s dosavadními tvrzeními strany.

Babišovy návrhy i úpravy KDU-ČSL nepodpoří ve Sněmovně ani komunisté, proti je i vládní ČSSD. TOP 09 a ODS navrhnou celý systém zrušit.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

6°C

Dnes je pondělí 20. listopadu 2017

Očekáváme v 11:00 6°C

Celá předpověď