Asociace se ohradila proti výzkumu o škodlivosti přechodné péče

foto Mateřská škola, školka, děti, čistička vzduchu - ilustrační foto.

Praha - Asociace Dítě a rodina, která zastřešuje 45 organizací, se ohradila proti tvrzením o škodlivosti přechodné pěstounské péče. Reagovala tak na zprávu olomoucké Univerzity Palackého o výzkumu jejích psychologů. Podle ní přechodná pěstounská péče v mnoha případech působí proti potřebám dětí a její prosazování na úkor péče dlouhodobé je nešťastné. Členové asociace s výsledky nesouhlasí. Poukazují na to, že autoři zkoumali dlouhodobou pěstounskou péči, z ní pak ale dělali závěry o té přechodné.

"Přechodná pěstounská péče má svoji roli v systému jako akutní a krátkodobé řešení krizové situace dítěte, které se ocitlo mimo svoji biologickou rodinu. Je preferována před péčí ústavní, nikoliv před péčí dlouhodobou," uvedla asociace v prohlášení, které zaslala ČTK. Mezi členy asociace patří například Nadace Sirius, SOS dětské vesničky a další organizace na pomoc opuštěným dětem a náhradním rodinám.

Pěstounská péče na přechodnou dobu se v ČR zavedla od roku 2006. Využívala se málo. Systém změnila od roku 2013 novela o ochraně dětí, která upřednostnila péči v rodině před ústavem a zvedla i odměny profesionálních pěstounů. Podle kritiků, mezi něž patří i někteří poslanci, není profesionální pěstounská péče vždy kvalitní a část lidí ji chce poskytovat jen pro peníze. Ministerstvo práce to odmítá. Poukazuje na to, že uchazeči procházejí výběrem, pravidelným školením i kontrolami. Sněmovní sociální výbor o tématu jednal naposledy minulý týden. Podle některých zákonodárců je nutné přechodné pěstounství omezit a zachovat kojenecké ústavy.

Univerzita Palackého tiskovou zprávu o výzkumu, jehož výsledky autorka Irena Sobotková představila loni na pediatrickém kongresu a také publikovala, rozeslala ve středu. Psychologové vedli rozhovory s 50 lidmi, kteří vyrostli v dlouhodobé pěstounské péči. V průměru jim bylo 27,5 roku a v náhradní rodině strávili průměrně 15,8 roku.

"Vyvozovat závěry o škodlivosti přechodné pěstounské péče na základě rozhovorů s lidmi, kteří jí neprošli, považujeme přinejmenším za nešťastné," uvedla asociace. Podle ní nynější systém bere ohled na nejlepší zájem dítěte a podporuje co nejrychlejší nalezení osvojitelů či dlouhodobých pěstounů. Zástupci asociace podotýkají, že okamžité umístění do náhradní rodiny, nebo návrat domů nejsou vždy možné.

Na to poukazuje i Sobotková. V odborném periodiku Česko-slovenská pediatrie uvedla, že má přechodná pěstounská péče řadu úskalí, ale pokládá ji za potřebnou. Měly by se do ní ale dostat jen děti, u nichž je jasné, že se budou moci brzy vrátit domů, nebo se budou moci dostat do trvalé či dlouhodobé náhradní rodiny. U přechodné péče shrnula psycholožka poznatky z jejího využívání "v angloamerických zemích".

"Jakékoli dočasné umístění ohrožuje vývoj identity dítěte a naplňování jeho psychických potřeb, mezi něž patří hlavně potřeba lásky, bezpečí a sounáležitosti s rodinou. Stálost vhodného prostředí je pro děti klíčová. A to jim tento institut (přechodná péče) nenabízí," uvedla v tiskové zprávě univerzity Sobotková. Podle ní po přechodné péči není děti často kam dát, v některých případech se vrátily do ústavů.

Loňský český průzkum ukázal, že zhruba 98 procent dětí odchází od profesionálních pěstounů do náhradní rodiny, nebo se vrací domů. Necelé procento chlapců a děvčat putuje do další přechodné rodiny, 1,5 procenta do ústavu. Děti u profesionálních pěstounů v průměru pobývaly 6,5 měsíce.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

29°C

Dnes je neděle 25. června 2017

Očekáváme v 5:00 17°C

Celá předpověď