Archeologové našli v děkanátu fakulty hroby i rytinu z 10. stol

foto Unikátní rytinu mužské postavy na břidlicové destičce z poloviny 10. století (na snímku) objevili olomoučtí archeologové z Národního památkového ústavu (NPÚ) při druhé etapě záchranného výzkumu v prostoru nádvoří děkanátu filozofické fakulty v Křížkovského ulici v Olomouci. Postava nese kříž , rytina byla objevena v jámě skalní pukliny, informoval o tom dnes ČTK mluvčí olomouckého pracoviště NPÚ Vlastimil Staněk. Během průzkumu odborníci odkryli také dalších 39 hrobů, bylo to v místech, kde se dříve nacházel klášter u svatého Jakuba.

Olomouc - Unikátní rytinu mužské postavy na břidlicové destičce z poloviny 10. století objevili olomoučtí archeologové při druhé etapě záchranného výzkumu v prostoru nádvoří děkanátu filozofické fakulty v Křížkovského ulici v Olomouci. Postava nese kříž, rytina byla objevena v jámě skalní pukliny, informoval dnes ČTK mluvčí olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) Vlastimil Staněk. Během průzkumu odborníci z NPÚ odkryli také dalších 39 hrobů, bylo to v místech, kde se dříve nacházel klášter u svatého Jakuba.

Unikátní rytinu mužské postavy na břidlicové destičce z poloviny 10. století (na snímku je rytina překreslená) objevili olomoučtí archeologové z Národního památkového ústavu (NPÚ) při druhé etapě záchranného výzkumu v prostoru nádvoří děkanátu filozofické fakulty v Křížkovského ulici v Olomouci. Postava nese kříž , rytina byla objevena v jámě skalní pukliny, informoval o tom dnes ČTK mluvčí olomouckého pracoviště NPÚ Vlastimil Staněk. Během průzkumu odborníci odkryli také dalších 39 hrobů, bylo to v místech, kde se dříve nacházel klášter u svatého Jakuba.Jáma, ve které rytina ležela, byla zasekaná 1,2 metru do skály. "V jejím zásypu se ukrývala keramika datovaná do doby kolem poloviny 10. století, železná sekerovitá hřivna o délce 47 centimetrů a naprosto unikátní břidlicová destička centimetr silná a přibližně 11 krát 12 centimetrů velká s rytinou mužské postavy nesoucí kříž," uvedl Staněk. Nález je podle něj zajímavý i svou polohou na nejvyšším místě takzvaného Petrského návrší, na kterém byl nejpozději od roku 1063 biskupský kostel svatého Petra.

Druhá etapa záchranného archeologického výzkumu v prostoru nádvoří děkanátu filozofické fakulty se soustředila zejména na jižní část nádvoří, do prostoru, kde se až do roku 1785 nacházel klášter u svatého Jakuba. "Klášter byl založen před rokem 1213 pro augustiniánky, které v 16. vystřídali minorité. Vlivem četných zásahů v minulosti byla zachycena jen torza zdiv z různých fází přestaveb a úprav kláštera a klášterního kostela sv. Jakuba, nebyly ale bohužel zjištěny žádné hmotné doklady nejstarší podoby kláštera ze 13. století," doplnil Staněk.

Na zkoumané ploše bylo podle zástupců NPÚ odkryto dalších 39 kostrových hrobů ve čtyřech řadách. Zemřelí byli bez výbavy či jakýchkoliv součástí oděvů. Pohřebiště by mělo náležet ke klášteru u sv. Jakuba, doplnil Staněk. Podle památkářů jde zřejmě o období vrcholného středověku.

Při předchozím záchranném výzkumu v druhé polovině roku 2015 objevili archeologové dalších šest desítek hrobů, ale i soupravu přezek či korálky. Za unikátní označili také nález tkaniny, podle způsobu tkaní mohla být částí liturgického roucha staršího než ze 16. století. Archeologové se tehdy zaměřili na dvůr podél vstupu do parkánových zahrad a parku, další sondy umístili přímo na nádvoří fakulty.

Rozsáhlá rekonstrukce budovy fakulty začala loni na jaře, náklady jsou odhadovány zhruba na 200 milionů. V objektu sídlily především jazykové katedry a děkanát filozofické fakulty, které jsou nyní přestěhovány. Komplexní rekonstrukce zahrne podle informací na stránkách univerzity úpravu všech povrchů, výměnu rozvodů a inženýrských sítí, ale i změny vnitřního uspořádání. Ve sklepních prostorách by měly vzniknout například dvě velké a tři malé studovny, počítá se rovněž s modernizací a kompletním vybavením učeben i s novou podobou nádvoří včetně odpočinkové zóny.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

4°C

Dnes je čtvrtek 18. ledna 2018

Očekáváme v 23:00 3°C

Celá předpověď