Americký poslanec chce Trumpovi zakázat zákonem úder proti KLDR

foto Interiér amerického Kongresu. Ilustrační foto.

Washington - Americký kongresman žádá přerušení parlamentních prázdnin a svolání zvláštní schůze Sněmovny reprezentantů, která by zabránila možnému preventivnímu úderu USA proti Severní Koreji. O výzvě demokratického poslance Davida Cicillinea ze státu Rhode Island dnes informovala agentura AP. Poslanci mají mít letní přestávku do 4. září.

Cicilline požádal šéfa Sněmovny reprezentantů Paula Ryana, aby odvolal poslance z prázdnin k jednání, jehož výsledkem by byl zákon zakazující preventivní úder proti KLDR. Poslanci by se prý měli okamžitě sejít, aby prezidentu Donaldu Trumpovi zabránili realizovat jeho hrozby. Zákon by měl stanovit, že hlava státu nesmí provést preventivní úder bez souhlasu Kongresu.

Podle Cicillinea, který je členem zahraničního výboru sněmovny, prezident "napjatou situaci jen zhoršil prohlášením, že USA mají prst na spoušti a zasáhnou proti KLDR s ohnivou zlobou". Tvrdá prezidentova slova prý vystrašila celý svět. Pokud se o klid nepostará prezident, měl by to udělat Kongres, soudí Cicilline.

Trumpovy útočné výroky byly součástí slovní přestřelky mezi Washingtonem a Pchjongjangem, kterou vyvolaly jaderné a raketové testy KLDR. Severokorejský režim na militantní prohlášení USA reagoval hrozbou, že provede raketový útok na americký tichomořský ostrov Guam.

Mezi americkými politiky a novináři nepanuje jednotný názor na postup prezidenta vůči KLDR. Část komentátorů šéfa Bílého domu chválí za to, že hovoří řečí, kterou diktátor Kim Čung-un rozumí. Jiní namítají, že Trump agresivní rétorikou vyvolává hrozbu vojenského konfliktu. Ozývají se ale i hlasy, že Pchjongjang bude ve vyzbrojování pokračovat bez ohledu na sílu amerických výhrůžek.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je neděle 22. července 2018

Očekáváme v 19:00 26°C

Celá předpověď