Americká vláda oficiálně zahájila proces změny dohody NAFTA

foto Ilustrační foto - Americký prezident Donald Trump.

Washington - Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa dnes oficiálně zahájila proces jednání o změně Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA) s Kanadou a Mexikem. V dnes odeslaném dopise americkým zákonodárcům o tom informoval šéf Úřadu obchodního zmocněnce Robert Lighthizer. Změna dohody NAFTA byla jedním z klíčových volebních slibů nynějšího amerického prezidenta, který tak chtěl zajistit lepší podmínky pro americké dělníky.

Odesláním dopisu začíná běžet lhůta 90 dnů určená na konzultace s americkým Kongresem a veřejností. Kanada a Mexiko tento krok přivítaly. Oficiální rozhovory začnou po jejím uplynutí 16. srpna, napsala agentura Reuters.

Lighthizer novinářům řekl, že NAFTA plnila svůj účel v oblasti zemědělství, investičních služeb a v energetice, ale ne v oblasti průmyslové výroby. Smlouva proto potřebuje úpravy týkající se internetového obchodu, ochrany duševních práv, pracovních a ekologických standardů, pravidel pro státní firmy a standardů potravinové bezpečnosti.

Podle mexického ministra zahraničí Luise Videgaraye vláda jeho země jednání o změně dohody NAFTA vítá. "Chápeme, že tato smlouva byla dohodnuta před 25 lety a že svět se mezitím změnil, mnohému jsme se naučili a můžeme ji zlepšit." řekl dnes Videgaray na tiskové konferenci na ministerstvu zahraničí USA za přítomnosti svého amerického protějšku Rexe Tillersona.

Kanadská ministryně zahraničí Chrystia Freelandová zdůraznila, že NAFTA sehrála důležitou roli pro ekonomický růst a vytváření pracovních míst pro střední třídu v Kanadě i v celé Severní Americe. Řekla, že její země je oddaná volnému obchodu v regionu. Dnešní americký krok považuje za příležitost smlouvu co nejlépe zmodernizovat.

Dohoda NAFTA vstoupila v platnost 1. ledna 1994. Odbourala a omezila obchodní a celní bariéry a vytvořila největší zónu volného obchodu na světě. Lighthizer doufá, že se jednání o jejích změnách završí do konce tohoto roku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

23°C

Dnes je pátek 20. dubna 2018

Očekáváme v 11:00 20°C

Celá předpověď