Akvarijní rybičky mají svou osobnost, zjistili vědci

foto Akvarijní rybičky - ilustrační foto.

Londýn - I když to možná nedávají příliš najevo, mají akvarijní rybičky vlastní složité osobnosti, zjistil nový výzkum vědců z Exeterské univerzity, o kterém informoval zpravodajský server Daily Mail.

Vědci prováděli výzkum na známém druhu akvarijních rybiček - živorodce duhové, známé také pod označením paví očko nebo gupka. Když pozorovali, jak se rybky chovají v různých situacích, zjistili u nich celou škálu různých druhů nálad a chování, které nebylo možné jednoduše vysvětlit jako pouhé vyhýbání se riziku, anebo naopak rizikové chování.

"Pokud jde o chování jednotlivců u takových druhů, jako jsou právě živorodky duhové, často se předpokládá, že jde jen o jednoduché spektrum," řekl doktor Tom Houslay z Exeterské univerzity, který studii vedl. "Ale náš výzkum ukazuje, že skutečnost je mnohem složitější."

"Například jsme zjistili, že při umístění do neznámého prostředí mají paví očka různé strategie, jak se s touto stresující situací vyrovnat," uvedl.

Paví očka byla vystavena mírnému stresu, když je vědci přenesli jednotlivě do akvária, které rybky neznaly. A větší stres u nich vědci navodili tím, že jim ukazovali modely dravých ptáků nebo ryb. "Jednotlivé živorodky reagovaly na stresové situace různě," poznamenal Houslay. "Některé se pokusily schovat, jiné zkusily uplavat, další hrozbu začaly opatrně zkoumat, a tak dále."

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 20. července 2018

Očekáváme v 3:00 16°C

Celá předpověď