AfD podle Schulze poštvává lidi a pošlapává lidskou důstojnost

foto Šéf SPD a sociálnědemokratický kandidát na německého kancléře Martin Schulz.

Berlín - Alternativa pro Německo (AfD) je ostudou Německa a stranou štváčů, která pošlapává lidskou důstojnost, míní kandidát sociální demokracie (SPD) na kancléře Martin Schulz. Řekl to dnes v televizní debatě s občany. Jeho stranický kolega a ministr zahraničí Sigmar Gabriel v pondělí dokonce politiky protiimigrační a protiislámské strany označil za nacisty.

Schulz byl na Alternativu pro Německo dotázán v souvislosti s antisemitismem a výroky šéfa durynské AfD Björna Höckeho, který letos hovořil o "hloupé politice vyrovnávání se (s minulostí)" a také prohlásil, že památník holocaustu v centru Berlína je "památníkem hanby". Kvůli tomu s ním i sama AfD začala řízení o vyloučení ze strany.

Předseda sociální demokracie Höckeho slova jasně odmítl. "Tato strana štváčů není žádná Alternativa pro Německo, ale ostuda pro naši zemi," nechal se slyšet. "Tito lidé pošlapávají lidskou důstojnost," podotkl také Schulz.

Ještě tvrdší byl v pondělí Gabriel, který hovořil v debatě s listem Handelsblatt o voličích AfD. "Volit nacisty, pro to není žádná omluva," poznamenal. "Ani dlouhodobá nezaměstnanost není žádná omluva pro popírání Osvětimi a volení nacistů," uvedl také.

Alternativa pro Německo se v průzkumech veřejného mínění před parlamentními volbami, které se uskuteční za necelé dva týdny 24. září, pohybuje mezi osmi a 11 procenty.

Schulz se dnes v diskuzi zmínil také o tom, že kancléřce Angele Merkelové (CDU) poslal dopis s výzvou, aby s ním podstoupila ještě jeden televizní duel. Merkelová, která podle průzkumů z dosud jediného přímého souboje vyšla vítězně, to zatím odmítala.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je středa 20. června 2018

Očekáváme v 15:00 27°C

Celá předpověď