Academia film Olomouc letos nabídne rozsáhlý program pro děti

foto Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Academia film Olomouc (AFO).

Olomouc - Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO) se letos zaměří také na děti. Připraví pro ně program s názvem AFO junior zahrnující virtuální realitu pro celou rodinu, rozhlasové pohádky, kreativní dílny či workshopy. Přehlídka se uskuteční 24. až 29. dubna. Zahrnuje deset programových sekcí, projekci až dvou stovek snímků i řadu přednášek. Na festival i letos dorazí přední vědci a filmaři z celého světa.

"Vzdělávací filmový festival AFO vůbec poprvé ve své historii představuje rozsáhlý dětský program s názvem AFO junior. Rozmanité aktivity, u kterých děti od pěti do 16 let rozvinou své kritické a kreativní myšlení, se uskuteční primárně v kině Metropol, v Divadle na cucky nebo v oblíbeném interaktivním muzeu vědy Pevnost poznání," uvedl mluvčí festivalu Ondřej Čížek.

Olomoucké Divadlo na cucky pro děti připravilo například kreativní dílnu o žralocích či program s pedagožkou a autorkou dětských pohádek Andreou Hanáčkovou či pohybovou dílnu s hercem Ondřejem Jiráčkem. V Pevnosti poznání bude připravena interaktivní rozhlasová dílna, svou Déčko zónu zde postaví ČT Déčko. Malí diváci si užijí i program zaměřený na samotné filmy. Organizátoři festivalu v Kině Metropol pro ně zopakují strhující Predátory 3D s dabingem Hynka Čermáka, ale i fascinující film Pidiobři 3D, který BBC pomocí nejmodernějších 3D kamer natáčela pět let.

Do samotné přehlídky festivalu se letos přihlásilo rekordních 4432 dokumentů z celého světa. Je to o 1430 snímků více než loni. Dramaturgové festivalu po dosud nejnáročnější volbě nakonec vybrali 59 dokumentů, které se utkají o hlavní ceny. Snímky budou na festivalu soutěžit ve třech kategoriích - v mezinárodní soutěži, česko-slovenské soutěži a v soutěži krátkých filmů. Zamíří sem i řada osobností. Bude mezi nimi například science rapper Jon Chase, spoluautor knihy Star Wars a věda, nebo vulkanoložka Kayla Iacovinová.

Pořadatelé festivalu již také zveřejnili, že mimořádné ocenění při letošním ročníku získají jedni z nejodvážnějších dokumentaristů a ochránců moří a oceánů moderní doby - česko-americký režisér Steve Lichtag a zástupci renomované organizace Ocean Ark Alliance. "Významnou poctu si od svých kolegů, přátel a fanoušků na festivalu vyslouží také podmořský dokumentarista a ochránce žraloků Rob Stewart, tvůrce přelomového snímku Sharkwater, který tragicky zahynul v roce 2017," uvedli organizátoři festivalu na stránkách www.afo.cz.

Nejstarší česká přehlídka populárně vědeckých filmů se letos zaměří na závislost v mnoha podobách. Jedním z hlavních témat bude vztah člověka k oceánu. Loni se na festival akreditovalo 5600 diváků. Letos se dosud podle Čížka akreditovalo 1726 diváků, hlavní nápor bude těsně před přehlídkou.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

23°C

Dnes je pondělí 23. dubna 2018

Očekáváme v 19:00 21°C

Celá předpověď