Czech dog walker finds 4000 year old gold and bronze jewels

published:

updated:
04.09.2013 11:24

Teplice - A Czech dog walker has found a 4000-year-old treasure including gold and bronze jewels and tools at Libochovany in May and the items will go on display at the Teplice museum at the weekend, museum director Bohuslav Bocek has told journalists.

foto

Archeologové z Regionálního muzea v Teplicích představili 3. září novinářům jednotlivé předměty ze zlatého a bronzového pokladu nalezeného letos v květnu poblíž Tříkřížového vrchu na Litoměřicku. Na snímku jsou vlasové ozdoby ze zlatého drátu. ČTK Zavoral Libor

Archaeologists say the find is unique. Only three similar ones were documented before.

Archeologové z Regionálního muzea v Teplicích představili 3. září novinářům jednotlivé předměty ze zlatého a bronzového pokladu nalezeného letos v květnu poblíž Tříkřížového vrchu na Litoměřicku. Na snímku archeolog Jindřich Šteffl ukazuje bronzové sekerky s lištami staré přibližně 4000 let.

The bronze axes, jewels and gold hair decorations were probably unearthed by boars close to a tourist trail leading up a hill overlooking the Labe (Elbe) River valley.

The dog walker picked up the rare objects and addressed Teplice archaeologists who returned to the spot the next day and found further smaller fragments of metals and ceramics.

The metal items were probably placed in a ceramic vessel of which only two small fragments have survived to date.

Under law, the finder is entitled to a reward, which is estimated at dozens of thousands of crowns.

Written by:
www.ctk.cz

More from "News in English"
Comments

comments powered by Disqus

Advertisement
1968
1968

46 let od srpnového vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa

Ukrajinská krize
Ukrajinská krize

Průnik ozbrojenců do Luhanska, Putinův konvoj na celnici
Fotogalerie

Velikost textu: a a A