Zvyšování hladiny moře může v USA ohrozit tisíce památek

foto Rozbouřené moře, bouře, vichřice, cyklón, tajfun, hurikán - ilustrační foto

New York - Kolem 14.000 archeologických nalezišť a národních památníků ve Spojených státech může do roku 2100 zmizet vlivem klimatických změn, které zvyšují hladinu oceánů. Uvádí to skupina odborníků v článku, který zveřejnil americký vědecký časopis PLOS ONE. Ohrožena je mimo jiné desetina archeologických lokalit na jihovýchodním pobřeží USA.

"Údaje jsou chmurné - předpokládané zvýšení hladiny způsobí ztrátu podstatné části předkolumbovského i pozdějšího historického odkazu," uvádějí autoři studie. "Globální oteplování vyvolává v tomto ohledu velmi vážné obavy," dodávají.

Podle předpovědí klimatologů by se hladina světového oceánu do konce století mohla zvýšit v průměru o metr. Když vědci tento údaj přenesli na mapu atlantického pobřeží USA a Mexického zálivu, museli do seznamu ohrožených lokalit zahrnout místa v osmi pobřežních amerických státech. "Pozůstatky lidské činnosti v této oblasti jsou staré tisíce let a my mnohé z nich ztratíme," řekl agentuře Reuters americký archeolog David Anderson.

Autoři studie doporučují vypracovat plán na podrobnou dokumentaci ohrožených nalezišť a přenesení nejcennějších předmětů na bezpečné místo. V ohrožené zóně jsou ale podle nich i velké historické stavby, například floridská pevnost Castillo de San Marcos ze 17. století nebo nedaleký národní památník Fort Matanzas.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 17. října 2018

Očekáváme v 7:00 8°C

Celá předpověď