Zvýšený odtok vody z Vltavské kaskády se už projevil v Labi na severu Čech

foto Ilustrační foto - Požár v Národním parku České Švýcarsko, 29. července 2022, Děčínsko. Vrtulník nabírá vodu u Mezní Louky.

Praha - Zvýšený odtok vody z Vltavské kaskády se již projevil v Labi na severu na Čech. Povodí Vltavy je připravené držet ho tak dlouho, jak bude kvůli hašení požáru v Českém Švýcarsku potřeba. ČTK to dnes řekl mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán. Z Labe nabírají vodu vrtulníky, které hasí požár v okolí Hřenska. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) ale ve čtvrtek uvedl, že průtok v řece už nedostačoval.

Povodí Vltavy proto ve čtvrtek odpoledne zvýšilo odtok z Vltavské kaskády ze 40 na 60 metrů krychlových za sekundu. "Znamená to 1,7 milionu kubíků vody denně navíc na hašení požáru," uvedl ministr. Voda jde hlavně z vodního díla Orlík, ženou ji turbíny. Podle Roldána je zásoba vody v přehradách dostačující.

V národním parku České Švýcarsko hoří od neděle. Požár v parku zasáhl rozlohu zhruba 1200 hektarů. Z ohrožených vesnic už muselo odejít kolem 500 lidí. Na místě bylo v posledních dnech zhruba 450 až 500 hasičů.

Se zvládáním požáru v těžko přístupném terénu pomáhají vrtulníky s vaky na vodu. Armáda ve čtvrtek nasadila k hašení třetí, silnější vrtulník. Kromě armádních strojů se do hašení zapojily další vrtulníky. Dva poskytla policie, jeden firma Czechoslovak Group, dva Slovensko a jeden Polsko. Kromě vrtulníků pomáhají i dvě letadla An-2.

Ve čtvrtek pomáhala s hašením také dvě italská letadla Canadair. Dnes se ale musela vrátit, aby se zapojila do hašení požárů na Apeninském poloostrově. Nahradila je dvě letadla Air Tractor ze Švédska. Mohou nabírat vodu přímo z hladiny, přičemž každé pojme 3000 litrů vody, tedy asi polovinu toho, co letouny z Itálie. Vodu nabírají letouny z jezera Milada u Ústí nad Labem.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je čtvrtek 29. září 2022

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď