Zvukař Ivo Repčík pořídil zvukový záznam nejvýše na světě

foto Agentura Dobrý den představila 15. listopadu v Pelhřimově dva exponáty Muzea rekordů a kuriozit, funkční mikrofon s kamennou membránou a kamenný reproduktor. Vytvořil je sochař Jan Řeřicha, který z mramoru Verde Guatemala vybrousil membránu do tloušťky 0,25 milimetru. Na snímku do mikrofonu hovoří mistr zvuku Ivo Repčík, který dokázal jako první na světě pořídit separátní zvukový záznam v nadmořské výšce nad 8000 metrů na profesionální zvukovou techniku. Jeho výkon byl zapsán do České knihy rekordů.

Pelhřimov - Mistr zvuku Ivo Repčík z Prahy dokázal jako první na světě pořídit separátní zvukový záznam v nadmořské výšce nad 8000 metrů na profesionální zvukovou techniku. Jeho výkon byl v Pelhřimově zapsán do České knihy rekordů. Novinářům to řekl Miroslav Marek z agentury Dobrý den, která eviduje české rekordy. Záznam pořízený letos při výstupu na vrchol Gašerbrum II v pákistánském pohoří Karákóram bude součástí vznikající rozhlasové hry. Výstup absolvoval bez podpůrného kyslíku a bez pomoci výškových nosičů.

Mistr zvuku Ivo Repčík (na snímku) dokázal jako první na světě pořídit separátní zvukový záznam v nadmořské výšce nad 8000 metrů na profesionální zvukovou techniku. Jeho výkon byl 15. listopadu v Pelhřimově zapsán do České knihy rekordů. Záznam pořízený letos při výstupu na vrchol Gasherbrum II v pákistánském pohoří Karákóram bude součástí vznikající rozhlasové hry. Osmadvacetiletý Repčík se věnuje vysokohorské turistice řadu let, ale jeho zatím nejvyšší dosaženou nadmořskou výškou bylo 3300 metrů. Letos se mu naskytla šance zúčastnit se expedice společně s horolezci Markem Holečkem a Zdeňkem Hákem. "Zvukovým cílem expedice nebyl jen vznik zvukového záznamu v co největší možné nadmořské výšce, ale zvukový deník horolezců vznikající po dobu celé expedice," řekl Repčík.

Video: Zvukař Ivo Repčík pořídil zvukový záznam nejvýše na světě
15.11.2017, 16:00, zdroj: ČTK/Jihlava

Vrcholu hory Gašerbrum II v nadmořské výšce 8035 metrů dosáhl Repčík společně se zkušeným italským horolezcem a vrtulníkovým záchranářem Giampaolem Coronou 21. července kolem 11:00. Vše zvládli bez podpůrného kyslíku a bez pomoci výškových nosičů. Závěrečný výstup z posledního výškového tábora na vrchol trval 19 hodin.

!VIEW_IMGZ("428542","14","ID","class='l' alt='.popis.' title='.popis.'")!# "Je to obrovská dřina, ale sešly se všechny optimální podmínky," podotkl Repčík, který kromě běžného vybavení nesl i několikakilogramovou zvukařskou techniku. Když na vrcholu hory vybalil mikrofon a jeho ochranu proti větru, kabely, rekordér s napájením a sluchátky a pořizoval záznam, dívali se prý na něj ostatní horolezci poměrně nechápavě.

Pracovníci pelhřimovské agentury v souvislosti s dnešním zápisem nového rekordu také představili dva z exponátů Muzea rekordů a kuriozit, které se zvukovou technikou souvisí. Sochař Jan Řeřicha dokázal vyrobit z mramoru Verde Guatemala funkční kamenný mikrofon, jehož membránu vybrousil do tloušťky 0,25 milimetru. Na podobném principu vyrobil Řeřicha kamenný reproduktor. Tuto unikátní techniku použili organizátoři při moderování části programu jednoho z ročníku festivalu Pelhřimov - město rekordů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 26. září 2018

Očekáváme v 11:00 12°C

Celá předpověď