Ztráty fitness činí 400 mil. Kč,zavřelo 10 pct provozů

foto Ilustrační foto - Muž v roušce cvičí 29. dubna 2020 ve Fitness Fontána v Teplicích, které tento den poprvé otevřelo po uvolnění vládních opatření proti šíření koronaviru. Fitness připravilo dezinfekce na ruce a na náčiní, označilo některé stroje páskou se zákazem vstupy, aby byly dodrženy odstupy cvičících a zavřené zůstávají šatny a sprchy.

Praha - Ztráty fitness sektoru kvůli krizi činí téměř 400 milionů korun. Opatření související se šířením koronaviru stála každé tuzemské fitness centrum v průměru přes 330.000 korun. Krizi nepřežila desetina provozů, až 20 procent trenérů se po znovuotevření fitness nevrátilo do práce. Začátkem června polovina provozovatelů hlásila příjmy mezi 70 a 100 procenty, druhá polovina jen mezi 20 a 50 procenty ve srovnání s loňskem. Vyplývá to z dnes zveřejněného průzkumu České komory fitness. Data komora představila v tiskové zprávě.

Největší zátěž pro provozovatele byly podle průzkumu fixní náklady, jako je nájemné. O snížení či odpuštění požádalo 76 procent respondentů, uspělo 44 procent z nich. Ministerstvo průmyslu by mělo podle informací ČTK příští týden spustit příjem žádostí do programu COVID nájemné, kdy stát na komerční nájem za duben, květen a červen přispěje podnikatelům zasaženým vládními opatřeními proti koronaviru 50 procent, pokud majitel nájemné sníží o 30 procent a pětinu doplatí nájemce.

O odklad splátek požádala téměř třetina provozovatelů fitness, uspěla polovina. V sektoru fitness byla nejvíce využita podpora pro živnostníky tzv. Pětadvacítka, o kterou požádalo 64 procent lidí z oboru. Program na podporu zaměstnanosti Antivirus využilo 30 procent provozovatelů fitness. O úvěry se státní zárukou COVID naopak vůbec nežádalo 90 procent respondentů.

Kvůli epidemii koronaviru vláda od 13. března uzavřela bazény, posilovny, fitness a wellness centra a další sportoviště. Fitness centra se mohla znovu otevřít s omezenou kapacitou a dalšími opatřeními 27. dubna. Možnost využilo 62 procent provozovatelů fitness, návštěvnost se pohybovala jen mezi deseti a 20 procenty. Po dalším uvolnění od 11. května, od kdy je možné cvičit bez roušek, se návštěvnost zvedla na 30 až 50 procent. Nejvíce fitness centrům podle České komory fitness pomohlo otevření šaten a sprch pro klienty od 25. května.

Průzkumu se účastnilo 103 provozovatelů fitness center, nejvíce z Prahy a Jihomoravského kraje. Podle prezidentky České komory fitness Jany Havrdové v České republice funguje kolem 1200 fitness center.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

-5°C

Dnes je sobota 16. ledna 2021

Očekáváme v 11:00 -6°C

Celá předpověď