Zrušený Svět knihy zprostředkuje on-line setkání s českými autory

foto Ilustrační foto - Vyhlašování výsledků 18. ročníku knižních cen Magnesia Litera 7. dubna 2019 v Praze. Radka Denemarková získala hlavní cenu Kniha roku 2019 za svůj román Hodiny z olova. Rozsáhlý román inspirovaný autorčinými pobyty v Číně vypráví o krizi evropské společnosti i rodiny, hledání nového smyslu života, pevného bodu v něm, ale také o Číně jako totalitní zemi.

Praha - Pořadatelé knižního veletrhu a literárního festival Světu knihy Praha zprostředkují místo jeho zrušeného 26. ročníku on-line setkání s českými autory. Formou krátkého rozhovoru a autorského čtení se zúčastní vybraní tuzemští spisovatelé. Zároveň při akci získají peníze na podporu knižního oboru i na věnování knih pro vybrané subjekty. ČTK o tom dnes za organizátory akce informovala Michaela Váchová.

"V době, kdy se smutkem sledujeme, jak se celý knižní obor ze dne na den dostal vlivem zrušených akcí, zavřených knihkupectví a dalších omezení do zcela kritické situace, prodej knih klesl na minimum a řadě nakladatelství hrozí zánik, jsme se rozhodli uspořádat sbírku na podporu knižního oboru," uvedl ředitel veletrhu Radovan Auer. "V existenčních problémech je už nyní, kvůli zastaveným projektům, řada lidí spojených s literaturou - autoři, redaktoři, překladatelé, editoři a další návazné profese," dodal.

Projekt začne 8. dubna Radka Denemarková. Svoji účast dále slíbili Bianca Bellová, Petr Borkovec, Pavla Horáková, Petra Hůlová, Josef Pánek, Petra Soukupová, Petr Stančík a Michal Viewegh. "Potěšující je skutečnost, že nikdo z oslovených účast neodmítl, naopak všichni obratem souhlasili. Díky této pozitivní zkušenosti se vybírají už nyní další zajímavá jména pro on-line prezentaci českého literárního života," sdělil Auer.

Prostřednictvím platformy Donio byla založena sbírka, kde mohou čtenáři přispět na své oblíbené spisovatele či nakladatele a zároveň pomoci k rozšíření knih potřebným. Polovina částky bude určena samotným autorům, druhá polovina poputuje na nákup knih českých spisovatelů a knih z produkce menších nakladatelství, které současná situace ohrožuje nejvíce. "Knihy budeme následně distribuovat seniorům, dětem v ústavní péči nebo například osamělým lidem v karanténě," dodal Auer.

Představenstvo Svazu českých knihkupců a nakladatelů (SČNK) zrušilo letošní veletrh Svět knihy Praha 1. dubna. Dříve se uvažovalo pouze o jiném termínu. Letošní 26. ročník měl začít 14. května na holešovickém Výstavišti. Po případném odeznění nouzových opatření kvůli koronaviru pořadatelé uvažovali o možnosti konání v říjnu, případně na konci srpna. "Představenstvo situaci zvážilo se vší zodpovědností a usoudilo, že vývoj je příliš nejistý a ohrožení celé knižní branže příliš vážné, než aby bylo možné uspořádat úspěšný a důstojný veletrh," sdělil předseda SČNK Martin Vopěnka.

Pokud to podmínky dovolí, s autory v rámci aktivit společnosti Svět knihy by se mohli zájemci setkat v září v rámci 3. ročníku veletrhu Svět knihy Plzeň.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je úterý 9. března 2021

Očekáváme v 13:00 3°C

Celá předpověď