Zpráva UNHCR: ČR chce inkluzivní vzdělání či úpravu definice znásilnění

foto Třída základní školy - ilustrační foto.

Ženeva - Česká republika usiluje o inkluzivní vzdělávání a chtěla by změnit právní definici znásilnění, aby lépe odpovídala současným standardům. Vyplývá to z dokumentu, který se věnuje stavu lidských práv v Česku a který dnes ČTK získala od Rady Organizace spojených národů pro lidská práva (UNHRC). Navrhovanou zprávu budou státy oficiálně projednávat na červnovém zasedání rady, uvedl mluvčí UNHRC.

UNHRC se lidskými právy zabývá ve všech 193 členských státech v rámci takzvaného Všeobecného periodického přezkumu (Universal Periodic Review, UPR). Orgán projednával první návrh zprávy na zasedání na konci ledna, kdy se k dokumentu mohly vyjádřit i další členské státy. Dnes v návrhu zprávy přibyl i postoj České republiky.

Mezi nejčastějšími výtkami, které zazněly na adresu Česka na zasedání rady na konci ledna, byly nedokončená ratifikace Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí, tzv. Istanbulské úmluvy. Ve své reakci Česká republika poukazuje na některé úpravy, které mají zpřísnit postup úřadů proti domácímu násilí a násilí na ženách. "Česko uvede definici znásilnění do souladu s moderním pojetím sexuálních vztahů založených na souhlasu a vzájemném respektu," stojí v části dokumentu, ve kterém se vyjadřuje posuzovaný stát.

V uplynulých letech řada evropských států změnila právní definici znásilněním v tom smyslu, že k naplnění podstaty trestného činu dochází i v situacích, kdy útočník nepoužívá pohrůžku či násilí, jak to vyžaduje česká právní úvaha.

Čeští zástupci také poukázali na snahu znovu otevřít veřejnou debatu o Istanbulské úmluvě či prosadit zákon, který by zakazoval "všechny podoby násilí na dětech". "Česko odsuzuje tělesné trestání dětí," stojí dále v dokumentu.

Další častou výtkou, která zaznívala při lednovém jednání, byla nedostatečná integrace Romů ve společnosti, na trhu práce a ve školách. "Česko se obzvlášť zaměřuje na inkluzi ve vzdělávání, ačkoliv nerovnosti ve vzdělávání přetrvávají," stojí v českém vyjádření v dokumentu UNHCR. Čeští zástupci poukázali na preventivní kampaně proti rasismu, odškodnění žen, které byly v minulosti donuceny k sterilizaci, či zřízení funkce vládního zmocněnce pro záležitosti romské menšiny.

Naplnění práv lidí z komunity LGBT+ bylo v posuzovaném období "i nadále výzvou", uvádí se ve vyjádření Česka. Podle něj se připravuje rovněž změna v procesu uznávání změny pohlaví, a to v souladu se standardy lidských práv.

Čeští zástupci také poukázali na to, že se rozdíl v odměňování mužů a žen snížil. Vláda podle nich schválila opatření, která by měla vést k dalšímu omezení znevýhodnění žen na pracovním trhu.

Čeští zástupci také uvádí, že velkou výzvou byla pro zemi válka na Ukrajině a příchod zhruba půl milionu uprchlíků.

"Zprávu Rada pro lidská práva oficiálně posoudí v červnu," uvedl mluvčí UNHCR Rolando Gómez. Do té doby může česká vláda sdělit další svá stanoviska.

Předchozí zprávu o lidských právech v ČR UNHCR projednávala v roce 2017.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je středa 4. října 2023

Očekáváme v 15:00 19°C

Celá předpověď