Zoo Praha je v nominaci na ocenění od WAZA

foto Návštěvnici pražské zoo (na snímku z 27. dubna 2020).

Praha - Pražská zoologická zahrada byla jako jediná evropská zoo vybrána do finálové čtveřice aspirující na ocenění WAZA Conservation Award, které uděluje Světová asociace zoologických zahrad a akvárií (WAZA). Cenu dává za mimořádný přínos k ochraně biodiversity. Pro zoo je to ohromný úspěch, uvedla dnes její mluvčí Lucie Dosedělová.

"Na letošní konferenci WAZA opět rezonuje zejména náš návrat divokých koní, ale na takto významné ocenění jsme mohli aspirovat jen díky tomu, že in situ projektů realizujeme či podporujeme celou řadu," uvedl pro ČTK ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Mezi tzv. in-situ projekty pražské zoo, tedy takové projekty, při nichž se ohrožené druhy pomáhají chránit přímo v místě jejich přirozeného výskytu, patří ochrana krokodýla kubánského, supů mrchožravých, gaviálů indických, indonéských ptáků, goril nížinných ve střední Africe nebo ředitelem zoo zmíněný návrat koně Převalského do původní vlasti.

Zoo tyto projekty financuje mimo jiné pomocí sbírkového konta Pomáháme jim přežít a částečně ze vstupného. "Z každého vstupu do Zoo Praha převádíme pět korun na projekty ochrany ohrožených druhů," vysvětlil náměstek primátora hlavního města Petr Hlubuček (STAN). Doplnil, že v době obvyklého fungování zoologické zahrady tak na projekty na záchranu ohrožených druhů připadá každoročně asi sedm milionů korun.

WAZA Conservation Award je oceněním pro členy Světové asociace zoologických zahrad a akvárií, která sdružuje asi 400 institucí. Dosavadními držiteli WAZA Conservation Award jsou Zoo Zürich (2019), Taronga Zoo (2018), Monterey Bay Aquarium (2017) a Durrel Wildlife Conservation Trust (2016). Letos cenu podle mluvčí Dosedělové získalo Georgia Aquarium v Atlantě.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je středa 2. prosince 2020

Očekáváme v 15:00 1°C

Celá předpověď