Zoo Hodonín poprvé odchovala toka Deckenova, opeřence z Afriky

foto Zoo Hodonín poprvé odchovala toka Deckenova, opeřence z Afriky. Chová je posledních pět let, letos poprvé ale samice zahnízdila. V tiskové zprávě o tom 27. září 2022 informovala mluvčí zařízení Martina Hustak.

Hodonín - Zoo Hodonín poprvé odchovala toka Deckenova, opeřence z Afriky. Chová je posledních pět let, letos poprvé ale samice zahnízdila. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí zařízení Martina Hustak.

Fotogalerie

Tento druh ptáků se při hnízdění tzv. "zazdívá" v dutinách stromů, čímž se chrání samice i mláďata proti útoku šelem, opic a hadů. Po zazdění zůstane pouze úzká skulinka, kterou samec podává samici potravu. Samice se v hodonínské zoo "zazdila" v budce na začátku června a v polovině července se z budky začalo ozývat pípání. Nové přírůstky toka vyletěly z budky koncem srpna. Dutinu nejprve opustila samice, po několika dnech i mláďata. Jde o samce a samici.

Zoo chová tento druh od roku 2017. "Tehdy jsme získali sourozenecký pár ze Zoo Dvůr Králové. Později se podařilo získat další samici, a tím vznikl nepříbuzný pár, který letos poprvé zahnízdil. V současné době máme chovný pár plus jednu samici, což je sestra chovného samce," upřesnil zootechnik Jiří Ingr, který se v zoo zabývá chovem ptactva.

Toko patří mezi 44 druhů zoborožců, kteří mají srostlé dva první krční obratle. Na každé noze mají čtyři prsty, které jsou přizpůsobeny k uchopování větví stromů. Jeden prst směřuje dozadu a tři dopředu, z nichž dva jsou navíc rovněž srostlé. Samice se od samce odlišuje zbarvením zobáku. Samice má černý zobák, zatímco samec má červený zobák s krémovou špičkou a černým ostřím. Toko Deckenův pobývá v trnitých křovinách a podobných suchých stanovištích ve východní Africe, zejména na východ od Východoafrické trhliny, od Etiopie na jih po Tanzanii.

Hodonínská zahrada patří v Unii českých a slovenských zoo k těm nejmenším. Chová přes 1000 zvířat z asi 280 druhů, hlavním lákadlem jsou smetanově zbarvení lvi. Loni do ní zavítalo zhruba 114.000 lidí, meziročně asi o 32.000 méně. Zoo byla loni opakovaně uzavřená, jednak kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru a jednak kvůli odstraňování následků červnového tornáda.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pondělí 6. února 2023

Očekáváme v 9:00 -2°C

Celá předpověď