Zoo Hluboká pokřtila medvěda plavého, jde o kriticky ohrožený druh

foto Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou pokřtila 29. srpna 2018 vzácného medvěda plavého, který se zde narodil 1. ledna 2018. Medvídě vážící 35 kilogramů dostalo jméno Bílý dráp. Jde o kriticky ohrožený druh, v budoucnu ho zoo chce umístit do nějaké renomované zoologické zahrady. Na snímku je mládě (vpravo) s matkou.

Hluboká nad Vltavou (Českobudějovicko) - Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou pokřtila dnes vzácného medvěda plavého, který se zde narodil letos 1. ledna. Medvídě vážící 35 kilogramů dostalo jméno Bílý dráp. Jde o kriticky ohrožený druh, v budoucnu ho zoo chce umístit do nějaké renomované zoologické zahrady. ČTK to dnes řekl hlavní zoolog hlubocké zoo Ivan Kubát.

Fotogalerie

Jedná se o poddruh, který ve volné přírodě žije hlavně v Asii. Zoo v Hluboké chová medvědy plavé jako jediná zoologická zahrada ve střední a západní Evropě. "Chovají ho v některých zoo bývalého SSSR, v Evropě jenom Leningrad, Kyjev a my. V zoo v zajetí byl naposled rozmnožen jeho otec Altaj, 12 let starý, který se narodil v Jekatěrinburgu v Asii. Chlubí se jimi více zahrad, ale tam vůbec není doložený původ," řekl Kubát.

Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou pokřtila 29. srpna 2018 vzácného medvěda plavého, který se zde narodil 1. ledna 2018. Medvídě vážící 35 kilogramů dostalo jméno Bílý dráp. Jde o kriticky ohrožený druh, v budoucnu ho zoo chce umístit do nějaké renomované zoologické zahrady. Na snímku je mládě (vzadu) s matkou. Medvěd plavý je podle něj ohrožen víc než panda. V takzvaných červených knihách je zapsaný v nejvyšším stupni ohrožení. "Když to vezmeme škálou našich druhů, je to kriticky ohrožený druh. Jeho vzácnost se dá srovnat s velkou pandou, ale je vzácnější - není tak chovaný v zajetí, méně se množí a v přírodě je ho trošku méně," řekl zoolog.

Hlubocká zoo se bude v budoucnu snažit najít pro samce Bílého drápa místo v některé renomované zoo. "Chovat a množit naše normální hnědé medvědy, to je zhůvěřilost, to má každá zahrada. Je jich hodně, nejsou kam dávat a pak žijí ti medvědi ve špatných podmínkách," řekl Kubát.

Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou pokřtila 29. srpna 2018 vzácného medvěda plavého, který se zde narodil 1. ledna 2018. Medvídě vážící 35 kilogramů dostalo jméno Bílý dráp. Jde o kriticky ohrožený druh, v budoucnu ho zoo chce umístit do nějaké renomované zoologické zahrady. Hlubocká zoo chová medvědy plavé od roku 2014. Jejich mládě se zde ale letos narodilo poprvé. Zoo má kromě medvíděte ještě dvě medvědice, otec medvíděte Altaj je ve zdejší stanici pro handicapovaná zvířata.

Podle odhadů žije ve volné přírodě přibližně 3000 až 5000 jedinců. Většinou se vyskytují v málo přehledných vysokohorských oblastech na území Střední Asie.

Zoo Hluboká chovala k 31. prosinci loňského roku 328 druhů, 2295 zvířat. Loni přilákala 260.014 návštěvníků, meziročně o 354 lidí více, jak vyplývá z výroční zprávy. Zřizovatelem zoo je Jihočeský kraj, který jí dal loni provozní příspěvek 21,3 milionu Kč, dalších 23,8 milionu získala zoo z dotací. Loni skončila v zisku 3,8 milionu korun.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 19. srpna 2019

Očekáváme v 5:00 19°C

Celá předpověď