Zoo Dvůr Králové poslala do Austrálie čtyři psy hyenové

foto Zoo Dvůr Králové nad Labem poslala 11. července 2019 do Austrálie čtyři samce ohrožených psů hyenových.

Dvůr Králové nad Labem (Trutnovsko) - Zoo Dvůr Králové nad Labem dnes poslala do Austrálie čtyři samce ohrožených psů hyenových. Jejich novým domovem bude připravovaná expozice v Taronga zoo v Sydney. Rok a půl stará zvířata urazí do Austrálie cestu dlouhou 16.700 kilometrů. Bude to tedy vůbec nejdelší transport zvířat do jiné zoo v historii dvorské zahrady. ČTK to dnes řekla zooložka Gabriela Linhart z dvorské zoo.

Na pražské letiště čtveřice psů v přepravních bednách vyrazila ze Dvora Králové dnes ráno. Let bude trvat 29 hodin s mezipřistáním v katarském Dauhá. "Na letišti v Kataru stráví před dalším letem téměř celou noc," uvedla Linhart. Psi před cestou nedostali sedativa ani nebyli uspáni. Krmení cestou dostávat nebudou, pouze pití. "Než vyrazili, dostali ještě v zahradě poslední dávku masa, další je čeká až v Austrálii," uvedla zooložka.

Zoo Dvůr Králové patří v chovu psů hyenových mezi světovou špičku. "Od 70. let minulého století se u nás do dospělosti podařilo odchovat více než 150 mláďat. Navíc jsme v Česku a na Slovensku jedinou zahradou, kde můžou lidé psy hyenové vidět," řekla Linhart.

Zoo Dvůr Králové nad Labem poslala 11. července 2019 do Austrálie čtyři samce ohrožených psů hyenových. Nynější smečka psů hyenových v dvorské zoo vznikla v roce 2016 spojením samice Fiony dovezené z Itálie a dvou bratrů dopravených ze zoo ve Francii. "Zvířata si mimořádně sedla, což potvrzují i každoroční početné vrhy štěňat. Během tří let se smečka rozrostla dohromady o 24 mláďat," uvedla Linhart. Díky pravidelným odchovům musí dvorský safari park hledat pro tyto kriticky ohrožené africké šelmy nová působiště.

Psi hyenoví patří mezi africké šelmy ohrožené vyhubením. Jsou považováni za jedny z nejohroženějších savců planety. Počet volně žijících jedinců je odhadován na 6600 kusů. Největší hrozbou pro ně je nákaza psinkou, kterou roznášejí toulaví domácí psi, dále nelegální lov a také zmenšování jejich loveckých teritorií.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je úterý 15. října 2019

Očekáváme v 11:00 16°C

Celá předpověď