ZOO Dvůr Králové odchovala šest mláďat ohroženého psa hyenového

foto Smečka kriticky ohroženého psa hyenového v ZOO Dvůr Králové nad Labem se v minulých dnech rozrostla o šest štěňat. Samice Fiona na konci prosince 2018 porodila celkem 13 mláďat. Jedno velmi slabé mládě uhynulo samo, dalších šest nejslabších utratili zoologové, aby zvýšili šance na přežití ostatních.

Dvůr Králové nad Labem (Trutnovsko) - Smečka kriticky ohroženého psa hyenového v ZOO Dvůr Králové nad Labem se v minulých dnech rozrostla o šest štěňat. Samice Fiona na konci prosince porodila celkem 13 mláďat. Jedno velmi slabé mládě uhynulo samo, dalších šest nejslabších utratili zoologové, aby zvýšili šance ne přežití ostatních. Pro samici Fionu to byl třetí vrh. Poprvé porodila v prosinci 2016, podruhé začátkem loňského roku. Celkem z prvních dvou vrhů odchovala 19 štěňat. ČTK o tom dnes informovala mluvčí zoo Andrea Jiroušová.

Fotogalerie

Smečka kriticky ohroženého psa hyenového v ZOO Dvůr Králové nad Labem se v minulých dnech rozrostla o šest štěňat. Samice Fiona na konci prosince 2018 porodila celkem 13 mláďat. Jedno velmi slabé mládě uhynulo samo, dalších šest nejslabších utratili zoologové, aby zvýšili šance na přežití ostatních. Chovnou smečku psů hyenových zoo vytvořila v roce 2015. "Od té doby vyvádí pětiletá fena Fiona pravidelně jednou za rok nová mláďata. Otcem štěňat se znovu stal vůdčí samec, jeden z dvojice bratrů dovezených před třemi lety z Francie," uvedla mluvčí. Z šesti odchovaných mláďat jsou čtyři samci a dvě samice.

Fiona před příjezdem do Dvora Králové nikdy neměla mláďata, pak se jí podařilo zabřeznout při každé říji a štěňata odchovat. "To považujeme u takto mladé samice a při zvážení rizik, která s sebou chov psů hyenových nese, za velký úspěch," uvedla zooložka Gabriela Linhart. Dodala, že štěňata bývají v raném věku náchylná na parazity, zejména škrkavky, jejichž přemnožení vede často k úhynu mláďat. Další komplikací při odchovu je také nezkušenost matky, která je schopna mláďata při zvýšeném stresu sama zahubit.

Smečka kriticky ohroženého psa hyenového v ZOO Dvůr Králové nad Labem se v minulých dnech rozrostla o šest štěňat. Samice Fiona na konci prosince 2018 porodila celkem 13 mláďat. Jedno velmi slabé mládě uhynulo samo, dalších šest nejslabších utratili zoologové, aby zvýšili šance na přežití ostatních. Návštěvníci nová mláďata poprvé uvidí na začátku hlavní sezony ve výběhu, který je součástí Afrického safari.

Psi hyenoví patří mezi africké šelmy ohrožené vyhubením. Jsou považováni za jedny z nejohroženějších savců planety. Počet volně žijících jedinců je odhadován na 6600 kusů. Největší hrozbou pro ně je nákaza psinkou, kterou roznášejí toulaví domácí psi, dále nelegální lov a také zmenšování jejich loveckých teritorií.

Zoologická zahrada se snaží psy hyenové nejen odchovávat, ale pomáhá jejich přežití i v divočině. Proto dodávkami veterinárního materiálu podporuje záchrannou stanici v tanzanském národním parku Mkomazi, z níž jsou odchovaní psi vypouštěni do volné přírody.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je středa 21. srpna 2019

Očekáváme v 17:00 22°C

Celá předpověď