ZOH v roce 2026 uspořádají Milán a Cortina d'Ampezzo

foto Prezident MOV Thomas Bach ukazuje lístek se jménem pořadatele zimní olympiády 2026.

Lausanne - Zimní olympijské hry v roce 2026 uspořádají Milán a Cortina d'Ampezzo. V hlasování Mezinárodního olympijského výboru v Lausanne dostala společná italská kandidatura přednost před švédskou dvojicí Stockholm - Aare, která byla jediným protikandidátem. Stockholm neuspěl podruhé za sebou, hry v roce 2022 získal Peking.

"Zvítězily Itálie, budoucnost a sport. Přidanými hodnotami budou minimálně pět miliard eur, dvacet tisíc pracovních míst i nové silnice a sportoviště. Potvrdíme světu naše kvality a schopnosti," reagoval italský vicepremiér Matteo Salvini, když předseda MOV Thomas Bach oznámil výsledek hlasování.

Toho se v novém sídle MOV v Lausanne zúčastnilo 82 členů MOV včetně předsedy Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala. Pro italskou kandidaturu jich hlasovalo 47, pro švédskou 34.

Palazzo del Ghiaccio (Ledový palác) v Cortině D'Ampezzo. Cortina už zimní olympiádu hostila v roce 1956, před 13 lety se ZOH konaly v Turíně. Italská střediska, v nichž proběhnou za sedm let olympijské soutěže, mají bohaté zkušenosti s pořádáním lyžařských světových šampionátů. Milán zase hostil MS ve fotbale i v hokeji.

Z Milána, který bude vedle slavnostního zahájení centrem hokeje a krasobruslení, je to do Cortiny d'Ampezzo více než 400 kilometrů. Další kilometry čekají sportovce i diváky do oblasti Bormia a Livigna, kde se budou rozdělovat některé medaile v alpském lyžování a snowboardingu, nebo do biatlonového areálu v Anterselvě. Jen o něco blíž je centrum klasického lyžování ve Val di Fiemme. Závěrečný ceremoniál je naplánován do Verony.

Italům pomohla velká podpora místního obyvatelstva, která se podle hodnotící zprávy MOV vyšplhala na 83 procent, v Miláně dokonce na 87. Kandidatura Stockholmu s Aare měla ve Švédsku jen pětapadesátiprocentní podporu. Právě podporu obyvatel označil Bach za rozhodující faktor.

"Z atmosféry, která zavládla při mém odchodu z místnosti, mám dojem, že klíčový byl rozdíl v podpoře obyvatel. S ní jde ruku v ruce i politická podpora a to byl možná také důvod, proč zastupitelé Stockholmu váhali s podpisem hostitelské smlouvy," řekl Bach. "Můžeme se těšit na úžasné a vyrovnané hry v tradičních zimních střediscích," dodal.

"Jsem velmi smutný kvůli těm 34 lidem, kteří hlasovali pro hry budoucnosti. Náš návrh splňoval všechny požadavky na vyrovnané hry, přesto neuspěl," prohlásil zklamaný šéf švédské kandidatury Richard Brisius.

Podruhé za sebou se o pořadatelství zimních her ucházely jen dvě kandidatury. Pro rok 2022 dostal přednost Peking před Almaty, z uchazečů o ZOH o čtyři roky později ještě před podáním přihlášek odpadly Sion, Štýrský Hradec se Schladmingem a Sapporo. Kandidaturu Erzurumu vyřadil MOV a v Calgary se proti pořadatelství postavili tamní obyvatelé v referendu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je čtvrtek 23. ledna 2020

Očekáváme v 3:00 1°C

Celá předpověď