Žofín pojme při loučení s Gottem 50.000 lidí; čeká se jich víc

foto Prostor před vilou Karla Gotta na pražské Bertramce zaplnili lidé svíčkami a květinami (na snímku z 8. října 2019).

Praha - Palác Žofín, kde se v pátek uskuteční rozloučení se zpěvákem Karlem Gottem, může reálně pojmout 50.000 fanoušků. Nemusí se tak dostat na všechny zájemce. Premiér Andrej Babiš dnes účast odhadl na 300.000 lidí a vyzval zpěvákovy příznivce, aby jeho památku uctili pokud možno jinou formou. Sobotní zádušní mši ve svatovítské katedrále budou moci zájemci sledovat na velkoplošných obrazovkách na třetím nádvoří Pražského hradu a na Hradčanském náměstí.

Vláda dnes upravila své původní usnesení, podle nějž měl úřad vlády zajistit organizaci státního pohřbu. Babiš už dříve upřesnil, že spíše než o klasický státní pohřeb půjde o pohřeb se státními poctami, který má jiné formální náležitosti.

Páteční rozloučení na Slovanském ostrově začne v 08:00 a skončit by mělo ve 22:00, v případě velkého zájmu o něco později. Už od 01:00 do půlnoci bude pro veškerou dopravu uzavřeno Masarykovo nábřeží mezi Národním divadlem a výstavní síní Mánes, takže na místě vznikne pěší zóna. Průchod lidí ze smíchovské Zborovské ulice přes most Legií až k Žofínu budou řídit pověření pracovníci, trasu vymezí přenosné ploty.  

Ilustrační mapka centra Prahy s vyznačením Slovanského ostrova a průřez Palácem Žofín. Před žofínským palácem budou znít Gottovy písně stejně jako ve velkém sále, kde bude se státními poctami a vojenskou čestnou stráží vystavena rakev. Na stupínky pod ní i na stoly uprostřed místnosti budou lidé moci pokládat květiny. Mohou se také zapsat do kondolenční knihy. Pohyb návštěvníků budou řídit tzv. urychlovači, aby se dostalo na co nejvíce zájemců.

S Gottem se na Žofíně rozloučí také jeho oficiální fanklub. Jeho členové se stále rozhodují, jakým způsobem vzdají zpěvákovi hold. Klub má přibližně 150 členů, Gottovi příznivci se v něm sdružují již 45 let. Do Prahy se v pátek chystá také řada Gottových fanynek a fanoušků z Německa.

Vzhledem k očekávanému počtu návštěvníků nebudou lidé na Slovanském ostrově muset procházet bezpečnostními rámy. Na bezpečnost má dohlížet asi 130 policistů, na místě budou dobrovolníci Českého červeného kříže a také pražští záchranáři.

V sobotu bude od 11:00 následovat zádušní mše ve svatovítské katedrále pro pozvané hosty. Zpěvákova rakev bude vystavena na katafalku opět se státními poctami a ceremoniálu se zúčastní Hradní stráž. Na obřad se mimo jiné chystá i slovenský premiér Peter Pellegrini a předseda slovenského parlamentu Andrej Danko.

Mši bude sloužit arcibiskup Dominik Duka a veřejnost ji bude moci sledovat na velkoplošných obrazovkách umístěných na Hradčanském náměstí a na třetím nádvoří Pražského hradu, kam bude možné vstoupit od 08:00 pouze ve směru od Hradčanského náměstí přes čtvrté nádvoří, a to po policejní bezpečnostní prohlídce.

Podle informací České televize může být pozvaných hostů na mši až 800. Vedoucí sekretariátu arcibiskupa Vojtěch Mátl ČT řekl, že během mše promluví jedna osobnost, kterou si Gott na pohřbu přál. Na dotaz ČT, zda půjde o herečku Jiřinu Bohdalovou, neodpověděl přímo. Vystoupit by měli i někteří zpěváci a Gottovi přátelé. "Děláme vše pro to, aby zde jedna mistrova píseň zazněla," řekl Mátl ČT, název neprozradil. Pohřební vůz přiveze rakev s ostatky ulicemi Na Opyši a Jiřskou přes třetí nádvoří před hlavní vchod katedrály. Mše bude trvat zhruba hodinu a půl a na jejím konci čestná stráž vynese rakev boční lodí katedrály z chrámu za doprovodu zvonu Zikmund.

Vláda vyhlásila na den Gottova pohřbu státní smutek. Vlajky na úřadech či institucích tak budou v sobotu viset na půl žerdi. Na Pražském hradě už byly z rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana na znamení smutku staženy.

Některé televizní stanice chystají kvůli rozloučení se zpěvákem změny programu. Česká televize zařadí v pátek i v sobotu speciální vysílání na ČT24 a Gottovi věnuje i zahájení desátého ročníku pořadu StarDance. Prima připraví na oba dny mimořádné zprávy.

Nejslavnější český zpěvák populární hudby zemřel v úterý 1. října před půlnocí. Bylo mu 80 let. V posledních letech se potýkal se zdravotními problémy, podlehl akutní leukemii. Zemřel doma v kruhu svých nejbližších.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je pátek 3. července 2020

Očekáváme v 13:00 21°C

Celá předpověď