Znojmo získalo velkomoravský železný kotel

foto Po třech letech se 4. srpna 2020 oficiálně vrátil z rukou restaurátorů zpět do Znojma unikátní 19,3 kg těžký železný kotel z období Velké Moravy. Na znojemském Hradišti v místě opevnění velkomoravského hradiště byl v roce 2017 nalezen dnem vzhůru společně s třemi nádobami a mlecím kamenem.

Znojmo - Po náročném několikaletém restaurování se do sbírek Jihomoravského muzea ve Znojmě dnes dostal železný kotel z velkomoravského období. Archeologové jej našli před třemi lety ve známé archeologické lokalitě Hradiště u Znojma, kde existovalo velkomoravské sídliště. Lidé jej uvidí zhruba do konce října v mázhauzu Domu umění, uvedla v tiskové zprávě mluvčí muzea Renata Hurníková.

Fotogalerie

Kotel z nýtovaných plátů má průměr 80 centimetrů a obsah až 120 litrů. Výzkum, při němž kotel archeologové objevili, byl záchranný před stavbou domu. V době Velkomoravské říše, jejíž historie se datuje do 9. století, byla v místě dřevohlinitá hradba, u jejíž paty byl zasypaný sklípek. V něm archeologové našli kotel dnem vzhůru a pod ním uschované mlýnské kameny a keramické nádoby.

Na jeho záchraně a restaurování se podílely Ústav archeologické památkové péče Brno a Národní památkový ústav ve spolupráci s Archeologickým ústavem Akademie věd v Brně. Odborníci nejprve zjistili stav kotle a technologické řešení, zkoumali jej rentgenem, poté jej odsolili, vysušili a vyčistili a následně natřeli roztokem, který brání další korozi, a ještě vrstvou ochranného laku.

Archeologické výzkumy v Hradišti začaly už koncem 19. století a pokračovaly s různými přestávkami i ve 20. století. Systematický a nepřerušený výzkum se v místě dělá od roku 1986 pod vedením katedry historie Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 24. září 2020

Očekáváme v 7:00 14°C

Celá předpověď