Znojmo má novou sochu podle návrhu Velčovského, je vzpomínkou na telefonní budky

foto Nová socha podle návrhu designéra Maxima Velčovského, kterou odhalili 8. října 2021 ve Znojmě. Je vzpomínkou na uliční telefonní budky. Masivní kovové dílo na betonovém podstavci váží více než tunu a má podobu shluku či "krystalu" budek a jejich fragmentů.

Znojmo - Znojmo má novou sochu, vznikla podle návrhu designéra Maxima Velčovského a je vzpomínkou na uliční telefonní budky. Masivní kovové dílo na betonovém podstavci váží více než tunu a má podobu shluku či "krystalu" budek a jejich fragmentů. Socha, kterou dnes odhalili v Kollárově ulici, také dvakrát denně zazvoní. Slavnostnímu odhalení přihlížely desítky lidí.

Fotogalerie

Socha je výsledkem dlouholeté snahy spolku Umění do Znojma, který založil umělecké centrum Galerie a Prostor (GaP). Právě před galerií, kde dříve stávala funkční budka, nyní kolemjdoucí najdou Velčovského sochu. Podle Andrey Krejčí, umělecké vedoucí GaP, jde o pomník telefonním budkám, ale v širším smyslu také o připomínku off-line doby, kdy lidé ještě nebyli neustále on-line díky mobilním telefonům.

Původním plánem bylo vyrobit sochu z vyřazených telefonních budek, postupně se však ukázalo, že jako materiál nejsou příliš vhodné. Pomník proto zhotovil podle Velčovského návrhu zámečník Dušan Pokorný ze Znojemska z ocelového plechu. Socha patří k úspěšným projektům podpořeným z participativního rozpočtu Tvoříme Znojmo.

Telefonní budky sloužily v Česku 110 let. První se objevila v Praze v roce 1911, poslední fungovala do letošního léta v Hlubyni na Příbramsku. České budky nikdy neměly natolik výraznou designovou podobu jako třeba ty britské, přesto podle týmu GaP stojí za připomínku. Zprostředkovávaly kontakt mezi přáteli i rodinami, používali je také třeba novináři pro hlášení zpráv domovské redakci.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je středa 1. prosince 2021

Očekáváme v 9:00 5°C

Celá předpověď