Známky oživení ekonomické nálady v eurozóně i EU sílí

foto Ilustrační foto - Znovuotevřené obchodní centrum v německých Drážďanech, 4. května 2020.

Brusel - Známky hospodářského oživení v eurozóně i v celé Evropské unii sílí. Ukazatele důvěry v ekonomiku totiž za červen vykázaly dosud nejprudší nárůst, očekáváním ale nedostály. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnila Evropská komise (EK).

Index důvěry v eurozóně se zvýšil o 8,2 na 75,7 bodu. Analytici ale očekávali, že stoupne až na 80 bodů. V celé EU pak index vzrostl o 8,1 na 74,8 bodu. Je ale stále hluboko pod průměrem 100, kde se pohyboval od roku 2000.

Díky nejnovějšímu nárůstu se podařilo zlepšit pokles z března a dubna o 30 procent, uvádí komise ve zprávě. Z dubnového rekordního minima 67,5 bodu, kam se kvůli koronavirovým opatřením propadl poprvé od začátku měření v roce 1985, se index začal vzpamatovávat už v květnu.

Květnový mírný nárůst táhl průmysl a spotřebitelé. V červnu se přidaly všechny sektory, přičemž nejprudší zvýšení vykázal maloobchod a služby. Poslední zmíněné tvoří dvě třetiny hrubého domácího produktu (HDP) eurozóny.

Zlepšila se očekávání ohledně výroby, budoucí poptávky nebo plánů na nákupy. Všechny sektory jsou také optimistické co do připravenosti nabírat zaměstnance. I přes červnový razantní nárůst se ale i tento ukazatel pohybuje pod krizovou úrovní.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je úterý 19. ledna 2021

Očekáváme v 19:00 2°C

Celá předpověď