Znakař Čejka a prsařka Horská postoupili na MS do finále dvoustovek

foto Česká plavkyně Kristýna Horská postoupila 21. prosince 2021 do finále 200 metrů prsa na mistrovství světa v krátkém bazénu v Abú Zabí. 

Abú Zabí - Hned dvojnásobné zastoupení bude mít Česko ve finálových závodech v závěrečný den mistrovství světa v krátkém bazénu. Nejdříve do něj postoupil Jan Čejka na 200 metrů znak, který byl v českém rekordu 1:50,50 v rozplavbách druhý. Pak ho napodobila Kristýna Horská na 200 metrů prsa, jež se výkonem 2:21,59 podělila o sedmou příčku. Rozšíří se tak počet finálových umístění české výpravy v Abú Zabí. Dosud se o jediné postarala znakařka Simona Kubová sedmou příčkou na stovce.

Český plavec Jan Čejka postoupil 21. prosince 2021 v českém rekordu 1:50,50 z druhého místa do finále 200 m znak na mistrovství světa v krátkém bazénu v Abú Zabí. Čejka ve třetí rozplavbě díky silnému závěru dohmátl druhý za Američanem Shainem Casasem, mistrem světa ze stovky. Vlastní národní maximum z říjnového startu v Šamoríně vylepšil o sedm desetin a v žádné jiné rozplavbě nebyl nikdo rychlejší. Český rekord Čejka překonal na tomto MS potřetí. Dvakrát se mu to povedlo na padesátce, v níž je juniorským mistrem světa z roku 2019.

Dvacetiletý Čejka postoupil do prvního velkého seniorského finále. "Takové zlepšení jsem rozhodně nečekal. Chtěl jsem dát osobák, chtěl jsem se zlepšit. Jsem moc rád, že se mi to povedlo, a o tak velký kus. Mám z toho fakt velkou radost. Je to velká zkušenost, pokusím se poprat o co nejlepší umístění a chtěl bych ještě vylepšit čas z rána. Kdyby se mi to povedlo, byl bych spokojený," radoval se v tiskové zprávě.

Horská za svým českým maximem zaostala o 1,71 sekundy a dohmátla v závěrečné rozplavbě těsně třetí. Nebyla si jistá, jestli její čas bude stačit. "Ale viděla jsem, že holky v předchozích rozplavbách plavaly kolem 2:20, tak jsem doufala, že by to mohlo vyjít, a ono to vyšlo. Jak jsem se snažila zrychlit, tak jsem trošku změnila frekvenci a trochu mi to rozhodilo styl. Poučila jsem se do odpoledne a doufám, že to bude lepší," oddechla si. Společně s Irkou Monou McSharryovou uhájily poslední postupové místo o 29 setin před Ruskou Marií Temnikovovou.

Druhému českému znakaři Tomáši Frantovi se zdaleka tolik nedařilo. Časem 1:59,64 obsadil 30. příčku. "Chtěl jsem do toho dát maximum, ale už to nešlo. Mrzí mě to, protože tohle není čas, který bych měl normálně předvádět. Tak bych měl plavat na tréninku. První padesátka byla ještě dobrá, ale pak to šlo do kopru," neskrýval Franta zklamání.

Finále poplave jako první Horská, jejíž disciplína je naplánovaná na 15:41 SEČ. Mužský závod na 200 metrů znak s Čejkou by měl odstartovat o patnáct minut později.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 25. května 2022

Očekáváme v 9:00 14°C

Celá předpověď