Zmocněnec: Stažení amerických vojáků ze Sýrie nebude překotné

foto Američtí vojáci v Sýrii na snímku ze 7. listopadu 2018.

Mnichov - Stažení amerických vojáků ze Sýrie nebude překotné, ale postupné, ujistil na mnichovské bezpečnostní konferenci americký zmocněnec pro tuto blízkovýchodní zemi James Franklin Jeffrey. Řekl také, že Spojené státy budou o tématu jednat se spojenci.

Právě to, že prezident USA Donald Trump své prosincové rozhodnutí o odchodu amerických vojáků učinil bez konzultací se spojenci, se stalo terčem časté kritiky. V Mnichově na společná rozhodnutí spojenců ze Severoatlantické aliance apelovala například německá kancléřka Angela Merkelová.

Také americký viceprezident Mike Pence, který jinak hovořil o vedení NATO Trumpem, ve svém projevu v bavorské metropoli řekl, že Spojené státy si nadále v regionu Sýrie, kde se zřejmě blíží definitivní porážka takzvaného Islámského státu, zachovají vojenskou přítomnost.

V souvislosti se stahováním velké části ze 2000 americkým sil se také řeší osud syrských Kurdů, kteří v uplynulých letech proti IS bojovali. Panují totiž obavy, že se po americkém ústupu mohou ocitnout v přímém ohrožení intervencí Turecka na severovýchodě Sýrie.

Takovou možnost dnes v Mnichově nevyloučil turecký ministr obrany Hulusi Akar, podle něhož je prioritou Ankary zajištění bezpečnosti na turecko-syrské hranici a zbavení se teroristů, ať už jsou jimi bojovníci IS, nebo kurdských milic YPG. Podobně na konci loňského roku hovořil i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. "Až z oblasti (milice YPG) odejdou, pak teprve tam nebudeme mít co dělat," řekl tehdy.

Syrský prezident Bašár Asad dnes řekl, že Spojené státy neochrání ty skupiny, které na to sází. Podle agentury Reuters se tímto prohlášením zjevně obracel na kurdské bojovníky. Tvrdí, že "Američané si vás strčí do kapsy, abyste mohli posloužit jako nástroj ve výměnném obchodě". "Nikdo vás neochrání kromě vašeho státu," vzkázal syrský prezident.

USA jsou podle Íránu zdrojem destabilizace na Blízkém východě

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf během projevu na bezpečnostní konferenci v Mnichově. Spojené státy jsou posedlé Íránem a představují největší zdroj destabilizace na Blízkém východě, je přesvědčen íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. Řekl to na mnichovské konferenci v reakci na sobotní vystoupení amerického viceprezidenta Mikea Pence, podle něhož Írán plánuje další holokaust a představuje největší nebezpečí v regionu Blízkého východu.

Zaríf vyjádřil přesvědčení, že se USA nikdy nepřenesly přes úspěch íránské islámské revoluce před 40 lety, a snaží se od té doby Írán dostat na kolena. Jeho zemi podle Zarífa Washington démonizuje a je jí "chorobně posedlý".

Americkému viceprezidentovi Pencovi také vyčetl jeho sobotní "arogantní požadavek", aby evropští spojenci USA přestali podkopávat americké sankce a ukončili dohodu o íránském jaderném programu, jak už dříve učinil Washington. Evropa, jak v Mnichově zdůraznila německá kancléřka Angela Merkelová i český ministr zahraničí Tomáš Petříček, i nadále usiluje o zachování dohody, protože ji považuje za přínosnou.

Takový postoj má zatím i Írán, i když dnes Zaríf poznamenal, že trpělivost jeho země s politikou USA je jen omezená. I Evropa by podle něj ale mohla dělat více, pokud jde o obchod s Íránem.

Zaríf dnes také odmítl obvinění amerického viceprezidenta týkající se íránského antisemitismu a plánů k holokaustu jako směšná a velmi nebezpečná. Ve skutečnosti ale v minulosti například dřívější íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád popíral holokaust a předpovídal brzké zničení Izraele. V zemi se také opakovaně uskutečnily výstavy karikatur na téma vyvražďování Židů nacisty.

Na otázku o nebezpečí války s Izraelem dnes Zaríf odpověděl, že ho považuje za velké. Íránský prezident Hasan Rúhání během veřejného projevu vysílaném ve státní televizi obvinil Izrael a Spojené státy, že se snaží Íránce rozdělit, a prohlásil, že jeho země se nátlaku ze strany těchto dvou států nepodvolí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 17. června 2019

Očekáváme v 9:00 20°C

Celá předpověď