Změny po roce 1968 přinesly zásahy do podoby desek Kryla i Gotta

foto Ilustrační foto - Na výzvu Občanského fóra zaplnili 4. prosince občané Prahy znovu Václavské náměstí a přilehlé ulice, aby manifestovali požadavky studentů, umělců a pracujících, kteří vyslovili nedůvěru nově jmenované federální vládě. Na sn. zleva: Karel Gott a Karel Kryl v budově vydavatelství Melanntrich v ropzhovotu před společným vystoupením na manifestaci.

Praha - Okupace vojsky Varšavské smlouvy z 21. srpna 1968 a následná normalizace se podepsaly také na cenzurních zásazích do podoby gramofonových desek. Úpravy obalů desek nebo změny v dramaturgii postihly například Songy a balady Marty Kubišové, Vánoce ve zlaté Praze od Karla Gotta nebo třeba první sólový počin Pietoso slovenského jazzmana Laca Décziho. Cenzura zasáhla i v případě jedné z nejzásadnějších desek tuzemského folku Bratříčku zavírej vrátka od Karla Kryla. ČTK dnes o tom informoval Pavel Šulc, vedoucí sekce hudebnin knihkupectví Kanzelsberger v Praze.

Píseň Bratříčku, zavírej vrátka Kryl napsal několik hodin po vpádu armád Varšavské smlouvy na území tehdejšího Československa. Nakonec dala jméno jedinému albu, které Kryl vydal před svou emigrací. "Autor fotografie na obalu původně navrhoval svoji fotku s dvěma mrtvými v průjezdu domu u pražského rozhlasu. To ale již v roce 1969, kdy deska vyšla, nebylo možné. Takže nakonec se na obalu objevil chlapec s terčem na zádech," uvedl Šulc.

První náklad desky se prodal, byl hotov i dotisk, ale ten se už nedostal do obchodů. Zůstal na skladě a někdy v polovině 70. let byl zlikvidován. "Tehdy jsem dělal na brigádě ve vydavatelství Panton, takže jsem na vlastní oči viděl, jak přivezli na dvůr cirkulárku a celé krabice desek přeřezávali na půlky," vzpomínal hudební publicista a rozhlasový dramaturg Josef Vlček.

Normalizace se podepsala také na albu Kubišové Songy a balady, které vyšlo v roce 1969 jako její první sólový počin. V prvním vydání ještě obsahovalo píseň Modlitba pro Martu. Ještě v roce 1970 album vyšlo znovu, ale cenzurované bez Modlitby pro Martu a písně Ne. Dalších vydání se pak dočkalo až po roce 1989. Mezitím ale Kubišová nesměla vystupovat.

Normalizační zásahy se nevyhnuly ani Karlu Gottovi a jeho známému albu Vánoce ve zlaté Praze. Při prvním vydání z roku 1969 je za Gottem ještě možné vidět obrázek sakrální stavby, ta po roce 1970 zmizela.

Nového přebalu se dočkala i prvotina Laca Décziho Pietoso z roku 1969. "Na vydání z roku 1969 je Laco Déczi ve zmijovce, velkém kabátě, s kbelíčkem a umaštěným papírem v ruce vypadá jako obecní blbeček. Na dalších vydáních už je v košili víceméně upraven s kolegou v obleku po boku," popsal změnu obalu Šulc.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je pondělí 18. února 2019

Očekáváme v 15:00 12°C

Celá předpověď