Změní se vedení Husy na provázku, Divadlo U stolu nahradí studio

foto Dramaturgyně divadla Husa na provázku Eva Petláková a nový ředitel brněnského Centra experimentálního divadla (CED) Miroslav Oščatka vystoupili 4. září 2018 v Brně na tiskové konferenci.

Brno - Divadlo Husa na provázku změní umělecké vedení a místo Divadla U stolu a Projektu CED vznikne nové studio. To jsou změny, které dnes novinářům oznámil nový ředitel Centra experimentálního divadla v Brně (CED) Miroslav Oščatka. Oščatka chce řešit také rozpočtovou situaci, centrum je podle něj dlouhodobě podfinancované. CED zřizuje město. Nyní pod něj spadají Husa na provázku, HaDivadlo, Divadlo U stolu a Projekt CED. V HaDivadle Oščatka změny neplánuje, bude pokračovat pod současným šéfem Ivanem Burajem.

Oščatka funkci ředitele CED převzal 1. září. Naváže na mnohaletou práci Petra Oslzlého, který se stal rektorem Janáčkovy akademie múzických umění. Do konce roku ještě Oščatka jako umělecký šéf povede Husu na provázku, poté tam nastoupí nová šéfka, režisérka Anna Davidová (za svobodna Petrželková) s dramaturgem Martinem Sládečkem.

Divadlo U stolu vedené šestasedmdesátiletým Františkem Derflerem skončí během nadcházející sezony. Oščatka nyní s Derflerem jedná o konkrétním postupu a termínech. Zároveň pokračuje personální a programové formování nového studia, koncepce má být hotová do konce roku. "Měl by zůstat zachován model nesouborového divadla, v čele studia bude malý kreativní tým," popsal Oščatka. Studio naváže na Divadlo U stolu, které rovněž nemělo stálý soubor, i na Projekt CED, který zastřešoval některé dílčí umělecké počiny vznikající pod hlavičkou centra.

Hlavní část rozpočtu CED tvoří 40 milionů korun od města Brna. Po započítání dalších příjmů a výnosů hospodařil CED v minulých letech s částkami kolem 50 či 60 milionů. Oščatka by pro centrum rád získal 11,5 milionu korun navíc. "Vypracováváme analýzu současného stavu, kterou budeme předkládat městu," uvedl Oščatka.

V HaDivadle Oščatka změny neplánuje, přesto právě z tohoto souboru zazněly v reakci na zprávu o jeho jmenování výhrady ke směřování a způsobu fungování CED. Soubor podle otevřeného dopisu pochyboval o tom, zda nový ředitel přinese potřebný impuls. Dopis zmiňoval také možnost osamostatnění souboru. "Jednáme. Věřím, že se podaří najít rychle společnou řeč," řekl dnes Oščatka.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je neděle 21. července 2019

Očekáváme v 1:00 19°C

Celá předpověď