Změna v čele USA: Poslanci EP věří v nový začátek

foto Plenární rozprava s předsedkyní Evropské komise a předsedou Evropské rady o nejnovějším vývoji v USA.

Poslanci Evropského parlamentu označili inauguraci Joea Bidena za příležitost k posílení vztahů mezi EU a USA a zlepšení spolupráce na řešení společných výzev a hrozeb.

Evropský parlament ve středu diskutoval o inauguraci Joea Bidena do funkce nového prezidenta Spojených států amerických, stejně jako o politické situaci v zemi. Rozpravy se zúčastnil předseda Evropské rady Charles Michel a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Oživení transatlantických vztahů, šance na globální změnu

Charles Michel v úvodu prohlásil: „Dnešek je příležitostí k oživení našich transatlantických vztahů, které v posledních čtyřech letech výrazně utrpěly. Během tohoto období se svět stal místem složitějším, méně stabilním a méně předvídatelným. Pro nás Evropany to víc než kdykoliv předtím znamená, že musíme vzít svůj osud pevně do svých rukou, abychom ochránili naše zájmy a mohli prosazovat naše hodnoty. Spolu s USA musíme být jádrem mezinárodního řádu založeného na pravidlech podporující mír, bezpečnost, prosperitu, svobodu, lidská práva a rovnost žen a mužů.“

Ursula von der Leyenová uvedla: „Evropa má nyní v Bílém domě přítele a se svým nejstarším a nejdůvěryhodnějším partnerem je připravena na nový začátek. Musíme se zasazovat za globální změnu založenou na společných hodnotách, a to v oblasti demokracie, změny klimatu, digitalizace či boje proti pandemii,” řekla. Šéfka unijní exekutivy v souvislosti s útokem na Kapitol Spojených států organizovaným přes internet, a s přihlédnutím k nenávistným projevům a dezinformacím šířeným na sociálních sítích, vyzvala ke spolupráci EU a USA v oblasti regulace technologických gigantů. „Bezuzdná politická síla internetových gigantů musí být omezena a jejich počínání musí být diktováno zákonem, a ne svévolnými rozhodnutími generálních ředitelů ze Silicon Valley“, dodala.

Regulace technologických gigantů, boj proti populismu

„Dnešek je dnem naděje. Čtyři roky rozdělování společnosti jsou za námi,“ zdůraznil Manfred Weber (EPP, SRN). S přihlédnutím k zápasu Unie s podobnými problémy však podle něj EU není v pozici, kdy by mohla Spojeným státům kázat. „Sociální sítě zvýrazňují extremistické pozice. Velcí technologičtí giganti potřebují jasná pravidla - sloužit musí společnosti,“ prohlásil šéf poslaneckého klubu EPP. Je také důležité brát vážně obavy Trumpových voličů, zdůraznil a dodal: „Ochrana hranic není projevem extremismu. Chraňme spolu naše společné hodnoty a instituce.“

„Ignorace problému nerovnosti vedlo v uplynulých letech k mnoha hrozivým otřesům, včetně brexitu a trumpizmu,“ prohlásila Iratxe García Pérezová (S&D, Španělsko). Dodala také, že všechny demokracie, včetně těch nejstabilnějších, jsou zranitelné. Děsivé scény z útoku na Kapitol potvrzují, že „musíme bojovat proti dezinformacím“. Další společnou výzvou pro EU a USA je obnova multilaterálního systému a zajištění dodržování pravidel a respektování demokratických institucí, dodala šéfka sociálních demokratů v EP.

Záznam celé rozpravy je k dispozici zde.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 7. června 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď