Zločinem je podle Berlína jak napadení Ukrajiny, tak i ruská válečná taktika

foto Německý ministr spravedlnosti Marco Buschmann, 28. listopadu 2022.

Berlín - Rusko se dopustilo mezinárodního zločinu nejen vojenským napadením Ukrajiny, ale i tím, jakým způsobem válku na Ukrajině vede. Dnes to před jednáním ministrů spravedlnosti skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7 prohlásil německý ministr spravedlnosti Marco Buschmann. Skupina G7, která si na jednání pozvala mimo jiné ukrajinského ministra spravedlnosti Denyse Maljusku a hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana, tak chce podle Buschmanna jasně ukázat, že válečné zločiny nesmějí zůstat nepotrestány. Na závěrečné tiskové konferenci pak Buschmann řekl, že věří, že se před ICC budou jednou zodpovídat i vysocí představitelé ruského režimu.

"Zločinem není pouze napadení Ukrajiny jako takové, ale i to, jak Rusko tuto válku vede. Ruská taktika, která je zaměřena proti civilistům a civilní infrastruktuře, je zločinná," řekl Buschmann na úvod závěrečného dne dvoudenního zasedání ministrů spravedlnosti zemí G7.

"Státy G7 jsou ekonomicky silné země, hospodářsky silné země. Jsme také společenstvím hodnot, které se cítí vázáno principy liberální demokracie, principy humanity, mezinárodního práva a nezcizitelnosti lidských práv. K tomu také patří, že válečné právo a mezinárodní trestní právo je nutné respektovat. A pokud je porušováno, že proti tomu budeme rozhodně a jednotně postupovat, " řekl Buschmann. "Dáváme tak jasný signál, že válečné zločiny nesmějí zůstat nepotrestány. A je jedno, kdo je spáchal a kde byly spáchány," dodal.

Kyjev by kvůli stíhání válečných zločinů na Ukrajině chtěl zřídit zvláštní tribunál. Evropský komisař pro spravedlnost Didier Reynders, který byl na setkání G7 rovněž pozván, k tomu uvedl, že Evropská unie je připravena o věci diskutovat.

Podle Buschmanna budou jednou před soudem stát i vysocí ruští činitelé. "Jsem si jist, že nakonec budeme u Mezinárodního trestního soudu svědky procesů s vysokými ruskými představiteli," řekl ministr na závěrečné tiskové konferenci. Poukázal také na to, že zpracování a vyšetřování zločinů na Ukrajině může trvat roky. "Možná i desetiletí. Budeme ale dobře připraveni a budeme mít výdrž," dodal.

Na Ukrajině bylo podle Buschmanna zdokumentováno na 45.000 válečných zločinů, mnohé z nich vyšetřuje nejen ukrajinská prokuratura, ale také Německo a další země a mezinárodní instituce. Německý ministr tak hlavní cíl dnešního jednání viděl v lepší koordinaci vyšetřování a sdílení poznatků, aby se některé úkony nedělaly dvakrát a jiné nezůstaly opomenuty.

Hlavní prokurátor ICC při příchodu na jednání řekl, že je to poprvé, co byl prokurátor ICC pozván na jednání ministrů spravedlnosti G7. "Dnes vidíme, že spravedlnost se neobejde bez naší pomoci. Oběti po celém světě včetně Ukrajiny potřebují transparentnost," řekl Khan o vyšetřování a stíhání válečných zločinů.

Evropský komisař pro spravedlnost Didier Reynders poukázal na to, že Evropská unie se snaží na Rusko tlačit sankcemi, které dál rozšiřuje. "Doposud se tak podařilo zmrazit majetek ruských oligarchů v objemu 18,9 miliardy eur (460 miliard Kč)," řekl Reynders. Unie nyní hledá cesty, jak majetek zkonfiskovat a využít ho k poválečné obnově Ukrajiny.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pondělí 6. února 2023

Očekáváme v 9:00 -2°C

Celá předpověď