Zlínský soud vyhověl návrhu Zlínského kraje a Unimex Group a jednání odročil

foto Ilustrační foto - Vedení Zlínského kraje představilo 14. února 2019 ve Zlíně koncept nové krajské nemocnice (vizualizace na snímku), jejíž výstavbu zvažuje ve Zlíně-Malenovicích.

Zlín - Zlínský okresní soud vyhověl návrhu Zlínského kraje a společnosti Unimex Group a plánované jednání ve sporu o pozemek odročil. ČTK to dnes řekl mluvčí soudu Petr Prokopius. Soud se sporem kraje a Unimex Group o vlastnictví pozemku ve Zlíně-Malenovicích, kde dřívější vedení kraje plánovalo výstavbu nemocnice, měl původně začít zabývat ve čtvrtek. Hejtman Radim Holiš (ANO) v úterý uvedl, že se kraj se společností chtějí dohodnout mimosoudně.

"Jednání původně nařízené na 24. 11. 2022 bylo k žádosti obou stran odročeno, neboť žalobce i žalovaná deklarovali zájem mimosoudně jednat o řešení sporu. Další procesní postup soudu ve věci se bude odvíjet od výsledků jednání stran. V současné době proto není stanoven nový termín jednání ve věci," uvedl Prokopius.

Plochu o velikosti asi 950 metrů čtverečních koupil kraj od Unimexu v roce 2020 za 1,5 milionu korun. Kraj pod vedením dřívějšího hejtmana Jiřího Čunka (KDU-ČSL) chtěl v místě postavit novou krajskou nemocnici. Podmínkou Unimex Group bylo to, že pozemek poslouží pro stavbu nemocnice. Nové vedení kraje však projekt nové nemocnice odložilo, krajští zastupitelé loni v září schválili prodloužení investičního záměru na nemocnici ve Zlíně-Malenovicích do roku 2040. Holiš tehdy uvedl, že není reálné, aby měl kraj v příštích deseti letech peníze na výstavbu nemocnice a že z avizovaných nákladů osm miliard se částka zvedla na 15 miliard korun. Uvedl také, že kraj se prodloužením záměru vyhne hrozící pokutě za nesprávné využití pozemků.

Kraj se společností Unimex Group dříve jednal. Společnost však letos v srpnu podala na kraj žalobu. Hejtman na konci října na krajském zastupitelstvu uvedl, že spor s Unimex Group by se mohl řešit také formou mimosoudního vyrovnání. "Soud nás vyzval, abychom se ještě jednou zkusili dohodnout," uvedl v úterý Holiš, který kontaktoval majitele Jiřího Šimáněho.

Právníci podle hejtmana připravují dohodu, kterou by mělo následně schvalovat zastupitelstvo, zřejmě v příštím roce. Zrušena tím bude původní smlouva, která podle Holiše byla pro kraj nevýhodná. Detaily připravované dohody nesdělil, nevyloučil možnost nabídnout firmě část pozemků v malenovické zóně.

Kraj odkupoval pozemky od majitelů za jednotnou cenu 1650 korun za metr čtvereční. S vlastníky se dohodl na prodeji téměř 50 parcel a zaplatil za ně 230 milionů korun.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 2. října 2023

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď