Zlínský filmový festival ocení Jiřího Mádla a Vojtěcha Kotka

foto Scénárista, režisér a herec Jiří Mádl.

Praha - Své hvězdy na chodníku slávy před zlínským Velkým kinem budou mít herci Jiří Mádl a Vojtěch Kotek. Za jejich filmové role z mládí je tak ocení letošní 60. ročník festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně, který dlaždice se jmény významných dětských herců odhaluje každoročně. Mádl a Kotek se ale stanou nejmladšími oceněnými. Novináře o tom dnes informovali zástupci festivalu, který se uskuteční ve Zlíně od 29. května do 6. června.

"Hvězdy na chodníku dáváme společně s Kapkou naděje hercům nebo tvůrcům, kteří byli v mládí filmovými hvězdami nebo se podíleli na filmech pro děti a mládež. A Jirka Mádl a Vojta Kotek byli teenagerovští mistři, takže letos jsou na řadě," sdělila ČTK výkonná ředitelka festivalu Jarmila Záhorová. V předchozích letech získali svou hvězdu na zlínském chodníku slávy například herci Jan Hrušínský a Ivana Andrlová nebo režisér Karel Smyczek.

Nově festival udělí ve spolupráci s Technologickou agenturou ČR filmovou cenu Za popularizaci vědy mezi mládeží. Podle Záhorové je to určitý návrat ke kořenům zlínského filmového studia, které se ve svých počátcích věnovalo právě vzdělávacím filmům. "Odborná komise bude filmy posuzovat nejen z filmařského hlediska, ale také z toho odborného, protože tyto filmy musí splňovat naučnou roli," uvedla Záhorová.

Hlavním tématem letošního ročníku bude "2020: Návrat do budoucnosti". V této souvislosti festival nabídne mimo jiné speciální sekci s dokumentární snímky o vědě a technice, hrané sci-fi pro děti a mládež a filmy založené na speciálních efektech.

Mezinárodní filmový festival pro děti a mládež ve Zlíně je nejstarší soutěžní přehlídkou svého druhu na světě. Loni si z něj odnesl ocenění za nejlepší celovečerní film pro děti snímek Nezapomenutelné léto s Tess.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je čtvrtek 9. července 2020

Očekáváme v 1:00 18°C

Celá předpověď