Zlínský filmový festival navštíví producent Gerber a herec Shvedoff

foto Zleva herci Klára Issová, Anna Geislerová a Oskar Hes pózují fotografům 2. září 2021 v Praze na tiskové konferenci k druhému dílu 61. ročníku Zlín Film Festivalu.

Praha - Americký producent Bill Gerber bude hostem druhé části 61. ročníku Zlín Film Festivalu. Oznámili to zástupci festivalu na dnešní tiskové konferenci v Praze. Gerber je spjatý například se snímky Zrodila se hvězda, Gran Torino a Příliš dlouhé zásnuby, podílel se také na některých filmech ze série o Harry Potterovi. Festival navštíví také ruský herec Ivan Shvedoff, který bydlí v Praze. Podzimní díl festivalu se ve Zlíně uskuteční od 9. do 15. září. Letošním tématem je Literatura ve filmu.

Prezident festivalu Čestmír Vančura uvedl, že čtyřiašedesátiletý Gerber uvede 11. září projekci filmu Zrodila se hvězda, který šel do kin v roce 2018. Setkání s Gerberem se bude konat v pátek od 16:30. Producent při něm pohovoří o své práci na některých snímcích, včetně zmiňovaného remaku Zrodila se hvězda. Umělecká ředitelka festivalu Markéta Pášmová dodala, že Gerber bude mimo jiné hovořit se studenty. "Budeme se zabývat také otázkami filmových pobídek v České republice," poznamenala.

Další z oznámených hostů, Ivan Shvedoff, hrál například ve filmech Mission: Impossible - Ghost Protocol, Most špiónů a v prvních dvou řadách německého seriálu Babylon Berlín. Jednapadesátiletý herec ve Zlíně představí film Mise Asteroid, večerní zahajovací snímek festivalu.

Během festivalu také budou odhaleny dvě nové hvězdy na zlínském Chodníku slávy. Letos před Velkým kinem přibudou jména hereček Anny Geislerové a Kláry Issové. Odhalení hvězd se uskuteční v pondělí.

Herečka Anna Geislerová pózuje fotografům 2. září 2021 v Praze na tiskové konferenci k druhému dílu 61. ročníku Zlín Film Festivalu.

Letošní takzvané Young Stars, tedy mladé zajímavé herecké hvězdy na festivalu, budou Veronika Divišová a Oskar Hes. Pášmová uvedla, že volbu pozvat tuto dvojici zřejmě nejvíce ovlivnil snímek Město režiséra Jiřího Diviše, kde ztvárnili hlavní role. Film bude mít na festivalu premiéru. Oba hráli třeba i v minisérii Božena, jehož jeden díl bude na festivalu také promítán.

Pořadatelé už dříve oznámili, že ocenění Zlatý střevíček za mimořádný přínos kinematografii pro děti a mládež letos na festivalu získá herec Ondřej Vetchý. Převezme ho na závěrečném galavečeru 15. září.

K tématu festivalu, Literatura ve filmu, Pášmová ČTK řekla, že má za cíl přiblížit dětem některá díla. V plánu je pět programových podsekcí. "Budeme se samozřejmě zabývat klasickou literaturou a klasickými filmy. Tam bude vše doprovozeno úvody s (filmovým a literárním kritikem) Janem Lukešem. No a pak se budeme zabývat komiksem, což je velmi populární žánr. Bude na to téma řada přednášek," popsala. Dodala, že se program zaměří především na méně známé komiksy. Festival podle Pášmové také představí knihy a jejich filmové adaptace oblíbené v jiných evropských zemích.

Festival nabídne na 300 filmů z 50 zemí, české i světové premiéry, filmové workshopy, festivalový půlmaraton, aukci filmových klapek a další doprovodný program. Zlín Film Festival je nejstarší a největší přehlídkou svého druhu na světě. Jarní část festivalu byla on-line.

Festival letos zahájil spolupráci s charitativním projektem Patron dětí. Výkonná ředitelka festivalu Jarmila Záhorová a ředitelka projektu Edita Mrkousová požádaly účastníky festivalu o sdílení příběhů sociálně a zdravotně znevýhodněných dětí. Projekt jim podle Mrkousové může pomoci například se zaplacením rehabilitací, školních pomůcek nebo obědů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je čtvrtek 19. května 2022

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď