Zlínské muzeum získalo zlaté mince z 16. a 17. století

foto Nalezené zlaté mince z oblasti Hostýnských vrchů, nejstarší z nich pocházejí z první třetiny 16. století (na snímku z 29. května 2020).

Zlín - Pracovníci Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně dnes převzali soubor zlatých mincí, 74 dukátů, z nichž nejstarší pocházejí z první třetiny 16. století. Jde o unikátní archeologický nález, náhodně objevený minulý týden v lesnaté oblasti Hostýnských vrchů, sdělila dnes ČTK v tiskové zprávě zástupkyně muzea Silvie Lečíková.

Nalezené zlaté mince z oblasti Hostýnských vrchů, nejstarší z nich pocházejí z první třetiny 16. století (na snímku z 29. května 2020). "Soubor mincí původně uložených v nádobě se našel těsně pod povrchem země. Poctivý nálezce patří k okruhu muzejních spolupracovníků, kteří už opakovaně rozšířili archeologické sbírky muzea o cenné nálezy," uvedla Lečíková. Archeologové udělají na místě nálezu výzkum, aby ověřili a zdokumentovali okolnosti nálezu, případně dohledali další mince.

"O původu pokladu lze v tuto chvíli jen spekulovat, více může napovědět další ohledání lokality. Může jít jak o majetek ukrytý někdy během třicetileté války do bezpečí někým místním, ale také o kořist některého z vojáků, pro niž se už nevrátil," uvedla archeoložka muzea Jana Langová. "V každém případě jde o nález nevyčíslitelné hodnoty, ve Zlínském kraji jeden z nejcennějších za několik poslední dekád," uvedla Langová.

Nejmladší z mincí, zobrazující císaře Ferdinanda II. Habsburského, spadají do 20. let 17. století, tedy do období počátků třicetileté války. "Soubor dále obsahuje také ražby z prostředí Osmanské říše. Poklad teď čeká odborné očištění a podrobný výzkum," uvedla Lečíková.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je úterý 2. března 2021

Očekáváme v 17:00 6°C

Celá předpověď