Zlínské muzeum představuje nálezy archeologů, i avarskou přilbu

foto V Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně zahájili 11. ledna 2018 výstavu Hledači ztraceného času, která je dosud nejrozsáhlejší prezentací nálezů amatérských archeologů. Na snímku jsou části železné avarské přilby.

Zlín - Archeologické nálezy, které objevili amatérští archeologové ve Zlínském kraji, vystavuje ode dneška Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně. K vidění je téměř 300 exponátů včetně nálezů unikátních v evropském měřítku, řekla dnes ČTK kurátorka výstavy Jana Langová. Návštěvníci uvidí například železnou avarskou přilbu či bronzové části avarského opasku, které zřejmě pocházejí z osmého století.

V Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně zahájili 11. ledna 2018 výstavu Hledači ztraceného času, která je dosud nejrozsáhlejší prezentací nálezů amatérských archeologů. Na snímku jsou železné nože a kopí.

"Avaři se tady kdysi pohybovali. Vystavená je téměř kompletní bronzová garnitura avarského opasku, která se našla v blízkosti Zlína," uvedla Langová. Vystavena je také replika kompletního opasku.

V nalezené železné avarské přilbě byly také naskládané jednotlivé díly lamelového brnění. Vystavena je i měděná plaketa s vyobrazením mužských postav, což je jeden z mála výrobků etruských dílen na našem území. Součástí výstavy jsou i nálezy z vrchu Klášťov, vynikají mezi nimi například železné třmeny s širokými prolamovanými bočnicemi.  

Na výstavě nechybí zdobený bronzový meč, kamenné a štípané nástroje, zlomky keramiky, věci z kovů, ojediněle i drahých kovů, také železné. K vidění jsou také různé šperky.

Výstava je koncipovaná jako pocta amatérské archeologii, zastoupeny jsou nálezy z 60. let až po současnost. Archeologii se amatérsky věnují všechny věkové kategorie, od studentů středních škol po důchodce. "Někdo donese něco dvakrát za rok, někdo chodí pravidelně, těchto lidí je asi 15 až 20," uvedla kurátorka.

Lidí, kteří se archeologií zabývají, podle Langové přibývá. Pomáhá tomu nejen technika, ale také to, že muzeum se snaží nálezy amatérských archeologů prezentovat. "Spolupracujeme s desítkami lidí," uvedla Langová.

Výstava nazvaná Hledači ztraceného času potrvá do 8. dubna.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 21. října 2018

Očekáváme v 17:00 13°C

Celá předpověď