Zlínská zoo vystavila historický dřevěný betlém z tamního zámku

foto Při adventních dílnách ve zlínské zoologické zahradě byl 25. listopadu 2018 poprvé vystaven historický betlém ze sbírek tamního zámku Lešná, který byl náhodou objeven. Jde zřejmě o dílo lidového umělce z počátku 20. století.

Zlín - Zlínská zoologická zahrada vystavila pouze o tomto víkendu historický dřevěný betlém ze sbírek tamního zámku Lešná. Betlém, jehož původ je neznámý a pochází zřejmě ze začátku minulého století, byl naposledy vystaven v 80. letech. Kastelánka ho nyní objevila v jedné z krabic před pár dny, řekl ČTK zaměstnanec zoo Tom Divilek.

Při adventních dílnách ve zlínské zoologické zahradě byl 25. listopadu 2018 poprvé vystaven historický betlém ze sbírek tamního zámku Lešná, který byl náhodou objeven. Jde zřejmě o dílo lidového umělce z počátku 20. století. "O betlému toho moc nevíme, je dřevěný, asi to bude dílo nějakého místního řezbáře," uvedl Divilek. Betlém byl naposledy vystaven v 80. letech minulého století v kapli zámku. V posledních letech o něm zaměstnanci zahrady a zámku nevěděli. Postavy betlému jsou nabarvené, některé jsou vysoké až 30 centimetrů.

S vystavením betlému nyní souhlasil Národní památkový ústav, který je vlastníkem historického mobilárního fondu zámku Lešná. Po víkendu bude betlém opět uložen do zámecké sbírky. "Je možné, že ho zapůjčíme třeba na zámek do Vizovic, kde mají sbírku betlémů, aby ho mohlo vidět víc lidí," uvedl Divilek.

Lidé tvořili vánoční výzdobu 25. listopadu 2018 při adventních dílnách ve zlínské zoologické zahradě. Betlém byl nyní vystaven za sklem v Tyrolském domě u příležitosti tradičních adventních dílen v zoo. "Pořádáme je vždy o týden dříve, aby se lidé mohli na advent připravit a nazdobit si své domovy," uvedl Divilek.

Lidé si mohli vyrobit dekorace z tradičních i nezvyklých materiálů. Zdobili perníčky, vyráběli dekorace z papírových sáčků, ozdoby na stromeček z těstovin či zápichy do květináčů. "Každý rok jsou výrobky nové. Lidé k nám chodí pravidelně a každý rok si odnášejí úplně jiné věci, kromě tradičních adventních věnců," řekla ČTK organizátorka Jana Svobodová.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 18. července 2019

Očekáváme v 5:00 15°C

Celá předpověď