Zlínská galerie vystavuje cyklus grafických listů od Francisca Goyi

foto Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně zahájila 25. ledna 2022 výstavu cyklu grafických listů, který v letech 1793 až 1799 vytvořil španělský malíř Francisco Goya.

Zlín - Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně ode dneška vystavuje cyklus grafických listů, který vytvořil španělský malíř Francisco Goya. Cyklus představuje širokou škálu námětů a je považován za jedno z jeho vrcholných děl se satirickým tónem kritizujícím dobovou společnost, uvedla galerie v tiskové zprávě. Výstava nazvaná "Francisco Goya: Caprichos – Rozmary (1793 – 1799), cyklus grafických listů" potrvá do 1. května.

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně zahájila 25. ledna 2022 výstavu cyklu grafických listů, který v letech 1793 až 1799 vytvořil španělský malíř Francisco Goya. "Francisco de Goya tvořil na rozhraní dvou epoch – doby absolutismu a osvícenství. Jeho umělecká tvorba je nejprve pokračováním tradičního způsobu malby a grafiky, postupně se však osvobozuje a prezentuje novou osvícenskou filozofii. Svým charakterem předznamenává umění romantismu, impresionismu i expresionismu. Je jedním z mála umělců historie, kteří se na vysoké úrovni věnovali několika výtvarným oborům současně," uvedla kurátorka výstavy Ladislava Horňáková.

"Jedinečnost Goyovy grafické tvorby vidíme v její technické vyspělosti, ve volbě techniky v závislosti na zobrazovaném a tematické sepjatosti s aktuálním děním, autorovým životem i jeho dalším uměleckým působením. Goya o sérii Los Caprichos řekl, že se mu podařilo zachytit pozorování, jaká obvykle neumožňují objednaná díla, a v nichž rozmar a fantazie nemají mezí," uvedla kurátorka. Cyklus obsahuje motivy nočních můr, neřestí a výstředností.

První vydání Los Caprichos vyšlo v roce 1799 v nákladu 267 výtisků. "Jednu sadu, zřejmě přímo ve Španělsku, získal Felix Maria Vincenc, od roku 1845 IV. kníže Lichnowsky, hrabě z Werdenbergu, svobodný pán z Voštic, majitel panství Hradec nad Moravicí. Státní zámek Hradec nad Moravicí představil tento nejvýznačnější soubor své grafické sbírky zatím třikrát, a to v roce 1965, 1996 a 2019," uvedla galerie v tiskové zprávě. Zámek soubor nyní zapůjčil do zlínské galerie.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 4. října 2022

Očekáváme v 9:00 13°C

Celá předpověď