Zlatý glóbus za nejlepší režii má Zhaoová za snímek Země nomádů

foto Režisérka Chloé Zhaoová během ocenění Zlatým glóbem za film Země nomádů.

Los Angeles - Zlatý glóbus za nejlepší režii dnes dostala Chloé Zhaoová za snímek Země nomádů, cenu za nejlepší komedii či muzikál získal druhý díl filmu Borat. Nejlepším hercem v dramatu porota posmrtně vyznamenal Chadwicka Bosemana, který loni ve 43 letech podlehl rakovině. Nejlepší mini sérií se stal Dámský gambit. Galavečeru dominuje seriál Koruna, který získal již čtyři ceny.

Fotogalerie

 Cohen dostal za druhý díl Borata rovněž ocenění za nejlepšího herce v komedii, ve stejném žánru si hlavní cenu odnesla Rosamund Pikeová za film Jako v bavlnce. Ceny za výkon ve vedlejší roli obdržely Jodie Fosterová a Gillian Andersonová, nejlepší herečkou v mini sérii se stala Anya Taylorová-Joyvá za Dámský gambit. V kategorii nejlepší cizojazyčný film vyhrál snímek Minari.

Letošní předávání tradičních prestižních filmových cen poznamenala pandemie covidu-19, komičky Tina Feyová a Amy Poehlerová uvádějí virtuální galavečer poprvé v historii ocenění ze dvou míst. Zatímco Poehlerová zůstala tradičně v Hollywoodu, Feyová program moderuje z 4000 kilometrů vzdáleného Rockefellerova centra v New Yorku.

Udílení cen se odehrává rovněž na pozadí skandálu kolem poroty, kterou je Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu (HFPA). Ta čelí v posledních dnech kritice kvůli tomu, že v jejích řadách není ani jeden člen tmavé pleti.

"Pojďme se podívat, koho ti evropští podivíni letos nominovali," řekla na úvod ceremonie Feyová. "Všichni víme, že je slavnostní předávání cen hloupé," pokračovala. "Ale i v hloupých věcech je důležité začleňovat, a Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu nemá žádné černošské členy. Je mi jasné, že ke členům HFPA se ta zpráva možná nedostala (...) to ale musíte změnit," dodala.

"Těšíme se na inkluzivnější budoucnost," řekl v reakci na kontroverzi předseda HFPA Ali Sar, který pochází z Turecka.

Večeru dominoval seriál Koruna, který přinesl streamovací společnosti Netflix celkem čtyři ceny. Kromě ocenění za nejlepší televizní drama a sošky pro Andersonovou dostali za své role v seriálu cenu rovněž Emma Corrinová za roli princeznu Diany a Josh O'Connor za ztvárnění prince Charlese.

Glóbus za nejlepší animovaný film vyhrál snímek Soul studia Pixar, který obdržel rovněž ocenění za nejlepší hudbu. Nejlepším komediálním seriálem se stal Schitt's Creek, v němž účinkovala mimo jiné Catherine O'Harová, jež si odnesla ocenění za nejlepší herečku v komediálním televizním seriálu.

Mezi prvními oceněnými byl také herec John Boyega za nejlepší výkon ve vedlejší roli v televizním seriálu Sekerka. Ocenění za nejlepší scénář si odnesl Aaron Sorkin za historický film Chicagský tribunál.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je sobota 17. dubna 2021

Očekáváme v 5:00 3°C

Celá předpověď