Zlatou medaili dostalo na MSV šest exponátů

foto Firma ZKL představila 7. října 2019 na brněnském výstavišti obří ložisko vyrobné na strojích Ludačka Machine Tools. Začal zde 61. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu (MSV) a veletrhy Envitech a Transport a Logistika.

Brno - Šest exponátů z pětadvaceti přihlášených dostalo dnes na Mezinárodním strojírenském veletrhu (MSV) v Brně zlatou medaili. Mezi oceněnými exponáty jsou vylepšený soustruh, soudečkové ložisko i sportovní elektromobil z dílny ostravské univerzity. Ocenění si firmy převzaly na slavnostním zahajovacím večeru MSV.

Zlatou medaili za inovaci ve zpracovatelské technologii získala společnost Ceratizit za svůj nástroj FreeTurn. "Toto ocenění bylo uděleno za inovativní přínos při víceosém obrábění na dlouhotočných automatech třemi nástroji současně s výstupy na prvky trendu Průmysl 4.0," uvedla porota v hodnocení.

Ocenění za inovaci výrobního stroje získal vystavovatel CNC Invest, který do soutěže přihlásil dlouhotočný CNC obráběcí stroj s dvanácti řízenými osami výrobce Citizen Machinery. Stroj je určený pro obrábění komplexních a složitých součástí se třemi nástroji současně do maximálního průměru 25 milimetrů.

Se svým asymetrickým soudečkovým ložiskem s kazetovou klecí zabodovala brněnská firma ZKL v kategorii inovací komponent ve strojírenství. "Toto ocenění bylo uděleno za unikátní konstrukci valivého ložiska se zvýšenou naklopitelností a radiální únosností s využitím asymetrie uložení valivých elementů," uvedla porota v hodnocení.

Další ocenění získalo měkké opláštění Airskin výrobce Blue Danube Robotics za inovaci v automatizační technice a řešení bezpečnosti robotických pracovišť.

Uspěl i sportovní elektromobil StudentCarSCX, který vznikl na VŠB - Technické univerzitě Ostrava za inovativní návrh elektrického pohonu kol elektromobilu, který díky velkému momentu nepotřebuje převodovku a teplo z chlazení využívá pro vytápění elektromobilu.

V kategorii inovací v automatizační technice zabodovalo digitální dvojče výrobní buňky z Ústavu výrobních strojů, systému a robotiky Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně. Toto digitální dvojče lze využít ke vzdálenému ovládání pracoviště. Má pomoci zkrátit časy pro přípravu nové výroby, snížit počet neshodných obrobků a zefektivnit údržbu výrobní buňky.

Porota letos udělila i čestné uznání v kategorii inovací v transportu a logistice, a to chytrému zásilkovému boxu tučňák. Venkovní box na zásilky je poháněn solární energií, obsahuje vnitřní i venkovní USB porty, bezpečnostní dveře, čidlo na světlo a do budoucna i variantu s lednicí. Interaktivní obrazovka informuje o důležitých událostech v okolí a slouží i jako budoucí platební terminál.

Také v loňském roce porota ocenila šest exponátů, mezi oceněnými byly společnosti Sugino Machine, Kuka Ag nebo Desktop Metal.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je čtvrtek 24. září 2020

Očekáváme v 1:00 16°C

Celá předpověď