Zlatou cenu OSA za celoživotní přínos získal Jaroslav Uhlíř

foto Skladatel, klavírista a moderátor Jaroslav Uhlíř (na snímku z 27. ledna 2018).

Praha - Zlatou cenu Ochranného svazu autorského (OSA) za celoživotní přínos hudbě získal čtyřiasedmdesátiletý skladatel a zpěvák Jaroslav Uhlíř, autor písní jako Holubí dům, Není nutno nebo Ani k stáru. Populární skladbou roku se stala písnička Anděl kapely Mirai, jejímiž autory jsou Mirai Navrátil a Jan Pokorný (Pokáč). Nejúspěšnějším skladatelem a textařem je Ondřej Ládek (Xindl X), ve vážné hudbě získal dvě ocenění - za skladbu Kde domov náš? a jako nejúspěšnější skladatel vážné hudby - Zdeněk Král.

V letošním roce byly Výroční ceny OSA za rok 2019 rozdány ve 14 kategoriích. Slavnostní udílení se z důvodu pandemie koronaviru konalo bez diváků a bylo živě přenášeno na webu OSA.

Moderace i dramaturgie večera se ujala dvojice Petr Prokop a Ondřej Cihlář z divadla Vosto5, která diváky zavedla do pohádky. Zazněla řada písniček z pohádek i pohádkových filmů v podání Tonyi Gravesové, Jakuba Hübnera, Roberta Nebřenského, Matěje Ptaszka, Anny Julie Slováčkové a Petra Wajsara.

Úspěšné hudební skladatele, textaře a nakladatele OSA ocenil popatnácté. Novinkou letošního ročníku je úprava kritérií při generování výsledků ze statistik OSA. Jde o autory a skladby, které poprvé v posledních dvou letech zaznamenaly mimořádný úspěch v koncertním provedení, ve vysílání rozhlasu a televize, v prodejnosti nosičů, na internetu a při dalších užitích, a to bez ohledu na datum jejich registrace u OSA.

"Žebříčky se nyní sestavují pouze ze skladeb, které jsme nejvíce slyšeli v posledních dvou letech," uvedl Michal Prokop, předseda komise pro Výroční ceny OSA.

Jediné kategorie, které nejsou uděleny na základě dat, ale rozhodnutím dozorčí rady OSA, jsou Zlatá cena OSA za přínos české hudbě, Zlatý fond OSA za dlouhodobě nejhranější skladby nebo autory a Cena za propagaci a šíření české hudby. Do Zlatého fondu OSA byl zapsán Pavel Šrut, autor písní pro Michala Prokopa, Petra Nováka, Petra Skoumala a dalších. Cenu za propagaci a šíření české hudby si odnesla Eva Urbanová a do Zlatého fondu OSA byla zařazena hudba a písně k filmu Šíleně smutná princezna. Autorem hudby je Jan Hammer ml., texty napsal Ivo Fischer.

OSA je sdružením skladatelů, textařů, hudebních nakladatelů a jiných nositelů práv, například dědiců. Spravuje autorská majetková práva k hudebním dílům. OSA zastupuje 3,5 milionu nositelů práv, z toho je více než 9000 domácích.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je úterý 20. října 2020

Očekáváme v 13:00 13°C

Celá předpověď