Zlato posouvá rekordy, pomáhá slabý dolar a podpora ekonomice

foto Zlato - zlaté cihly o váze 1 kilogramu - ilustrační foto.

Londýn/Singapur - Cena zlata dnes pokračuje v růstu, dopoledne vystoupila nad 2030 dolarů za troyskou unci (oz; 31,1 gramu), což znamená další rekord. K zájmu o nákup zlata přispívá slabší dolar, pokles výnosů klíčových dluhopisů americké vlády a zejména očekávání, že Spojené státy a zřejmě i některé další země budou muset přistoupit k další podpoře ekonomiky. Cena zlata podle analytiků v delším horizontu ještě poroste.

Krátce před polednem se zlato k okamžitému dodání prodávalo zhruba za 2035 dolarů (44.814 Kč) za troyskou unci, a proti úterý byla jeho cena vyšší asi o 0,8 procenta. Od začátku roku ale žlutý kov, jak se zlatu přezdívá, zdražil už o více než 30 procent.

"Cenu zlata vytáhnul vzhůru zejména pokles dolaru a nominálních výnosů. "Dál se hojně spekuluje o globálním růstu a o všemožných formách fiskální pomoci americké ekonomice," poznamenal analytik Kyle Rodda ze společnosti IG Markets. "Výhled zůstává u zlata velmi příznivý," dodal podle agentury Reuters.

Zajímavé je podle tohoto analytika i to, že mnoho obchodníků při dosavadním růstu ceny své pozice snižovalo. To znamená, že existuje prostor pro další růst, jakmile si tito obchodníci uvědomí, že cenový růst zdaleka není u konce. Pak na trh vstoupí znovu a budou cenu zlata posouvat na další maxima, míní Rodda.

Na maximu je ale cena zlata v každé měně jindy. Například cena vyjádřená v českých korunách byla na maximu už letos v květnu, kdy cena vyjádřená v amerických dolarech byla od předchozího maxima z roku 2011 vzdálena ještě asi 200 dolarů. Příčinou jsou výkyvy směnných kurzů. Zatímco v květnu stál dolar zhruba 24 Kč, nyní se prodává jen asi za 22 Kč.

Ve Spojených státech dál rychle přibývá případů nákazy novým koronavirem a mnoho států muselo počkat s dalším uvolňováním restriktivních opatření. Část jich dokonce začala omezující opatření znovu zavádět. V USA je ze všech zemí světa nejvíce nakažených i nejvíce mrtvých s nemocí covid-19, kterou nový koronavirus způsobuje.

Právě pokračující šíření nákazy v USA zhoršují vyhlídky americké ekonomiky, která bude potřebovat další pomoc. O té už jednají zástupci republikánů s opozičními demokraty, výsledku se ale zatím nedobrali. Vyjednavači Bílého domu ale slibují, že budou pracovat 24 hodin denně a s demokraty chtějí najít společnou řeč do konce tohoto týdne.

Analytici investiční banky Goldman Sachs předpokládají, že cena zlata by se mohla v rámci nynější růstové fáze dostat až na 2300 dolarů. Dlouhodobé vyhlídky jsou ale ještě příznivější, vzhledem k tomu, že fiskální pomoc ve více zemích bude znamenat další znehodnocení papírových peněz.

Spolu se zlatem se zvyšuje i cena stříbra, která se pohybuje kolem 26,50 USD/oz. V případě tohoto kovu analytici Goldman Sachs očekávají, že cena v ročním výhledu vystoupí na 30 dolarů za troyskou unci. Stříbro je ale od svého dolarového maxima ještě hodně vzdáleno - v roce 2011 cena vystoupila těsně k 50 dolarům za troyskou unci.

Cena zlata podle analytiků v delším horizontu ještě poroste

Cena zlata v delším horizontu zřejmě ještě poroste, krátkodobě ale nelze vyloučit mírný pokles ceny kvůli vybírání zisků ze strany investorů. Vyplývá to z vyjádření odborníků oslovených ČTK. Příští rok by přitom podle některých odhadů mohla cena zlata překonat hranici i 3000 dolarů za troyskou unci a výhledově stoupnout i na 8000 dolarů. Celosvětový zájem o zlato je přitom patrný i v Česku, kdy od března roste poptávka po fyzickém zlatě v meziročním srovnání až trojnásobně.

Cena zlata v úterý poprvé v historii překročila hranici 2000 dolarů (zhruba 44.400 Kč) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). Dnes pak cena vystoupila nad 2030 USD za unci. K zájmu o nákup zlata přispívá slabší dolar, pokles výnosů klíčových dluhopisů americké vlády a zejména očekávání, že Spojené státy a zřejmě i některé další země budou muset přistoupit k další podpoře ekonomiky.

"Investice do zlata zažívají nejlepší období, ale zásadní růst nás teprve čeká. Kvůli hrozbě koronaviru, tištění peněz, znehodnocování měn a ekonomické krizi bude i jeho cena nadále růst. V příští roce odhaduji růst ceny zlata ke 3000 dolarů za unci, do tří let to bude až 8000 dolarů za troyskou unci," uvedl analytik Golden Gate CZ Pavel Ryba. Upozornil, že například americká centrální banka vytiskla za několik týdnů tolik nových dolarů, kolik vytvořila za téměř dvě století. "Takže obava z růstu inflace a znehodnocení měn žene cenu zlata nahoru," dodal.

Společnost Golden Gate přitom podle něj od letošního března zaznamenává na českém trhu meziročně trojnásobnou poptávku po fyzickém zlatě a stříbře.

"Cena zlata v tomto týdnu překonala psychologickou hranici 2000 dolarů a to s velkým objemem, což značí že může pokračovat v růstu. Na druhou stranu, může dojít ke krátkodobému vybíraní slušných zisku a boj o 2000 hranici ještě může být zajímavý. Ze střednědobého pohledu má však zlato momentum a s ohledem na všechna možná rizika, se přikláním k jeho dalšímu růstu," uvedl makléř Wood & Company Filip Kejla.

Analytik Purple Trading Štěpán Hájek upozornil, že zlato jako investice se v minulosti příliš nevyplácela, protože dlouhodobě nedokáže růst ceny překonat průměrnou míru roční inflace. "V dobách krize se mu však nesmírně daří a mnoho lidí by mělo zpozornět, protože centrální banky ředí peníze, čímž je znehodnocují a růst zlata tak nemusí být zdaleka u konce. Pokud k tomu nárazově přijde nárůst geopolitického dění, jako úterní výbuch v přístavu v Bejrútu, má zlato zaděláno na další historické milníky," uvedl. Zároveň ale očekává v ceně zlata v nejbližší době korekce. "Trhy nedokážou růst takovým tempem donekonečna," dodal.

Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda upozornil, že při zohlednění inflaci byla cena zlata v roce 1980 ještě o necelou třetinu výše než dnes. "V reálném vyjádření se tedy žádný rekord zatím nekoná. Suma 2000 dolarů má menší kupní sílu než suma 850 dolarů v lednu 1980. Unce zlata tedy musí zdražit o dalších zhruba 660 dolarů, abychom mohli hovořit o rekordní dolarové ceně nejen nominální, ale i reálné," uvedl.

S cenou zlata přitom roste také kryptoměna bitcoin, upozornil zakladatel Bitstock.com Martin Stránský. "Pomáhá jí k tomu oslabení dolaru, tištění peněz ze strany centrálních bank a hrozba výrazné inflace. Momentálně se hodnota bitcoinu pohybuje okolo 11.300 dolarů, v přepočtu zhruba 250.000 korun. Investoři vidí ve zlatě i bitcoinu alternativu k tradičním měnám a v době nadcházející krize do těchto komodit investují mnohonásobně více," uvedl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je neděle 24. ledna 2021

Očekáváme v 11:00 1°C

Celá předpověď