Zlatá sbírka z Krymu má být vrácená Ukrajině, rozhodl nizozemský odvolací soud

foto Nizozemský odvolací soud dnes rozhodl, že kolekce zlatých předmětů z krymských muzeí, která byla v době obsazení ukrajinského poloostrova Ruskem v roce 2014 na výstavě v Nizozemsku, se má vrátit Ukrajině. Na snímku čínská lakovaná krabice z prvního století našeho letopočtu.

Amsterodam - Nizozemský odvolací soud dnes rozhodl, že kolekce zlatých předmětů z krymských muzeí, která byla v době obsazení ukrajinského poloostrova Ruskem v roce 2014 na výstavě v Nizozemsku, se má vrátit Ukrajině. Odvolací soud tak potvrdil rozhodnutí prvoinstančního soudu z roku 2016, proti kterému se Rusko odvolalo. Informovala o tom agentura Reuters. Proti rozhodnutí, které ukrajinský prezident označil za "dlouho očekávané vítězství", se lze odvolat k nizozemskému nejvyššímu soudu.

Fotogalerie

Soudkyně Pauline Hofmeijerová Ruttenová při čtení rozsudku uvedla, že národní zájmy Ukrajiny převyšují nároky krymských muzeí, protože předměty jsou "součástí kulturního dědictví ukrajinského státu". Soud vzal potaz legislativu přijatou na Ukrajině v roce 1995, která poskytuje ochranu artefaktům. "I když muzejní předměty nadále existují a zůstávají nepoškozené, zákon o muzeích má za cíl zabránit tomu, aby takové předměty opustily sféru vlivu ukrajinského státu. Existuje aktuální nebezpečí, že se tak stane,“ uvedl soud.

Muzeum Allarda Piersona v nizozemské metropoli si na výstavu nazvanou Krym: Zlato a tajemství Černého moře půjčilo historické artefakty staré až několik tisíciletí ze čtyř muzeí na Krymu. Příslušné smlouvy podepsali Nizozemci s Ukrajinou. Po ruské invazi na Krym však tamní muzea kontroluje Rusko, které trvalo na vrácení artefaktů na anektovaný poloostrov, tedy de facto do ruských rukou.

Rozhodnutí soudu přivítal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. "Vždy získáme nazpět, co je naše. Po skytském zlatě navrátíme Krym," napsal na twitteru.

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov uvedl, že záležitost nemůže komentovat. Moskvou dosazený šéf krymských úřadů Sergej Aksjonov podle agentury Interfax řekl, že rozhodnutí soudu považuje za "nespravedlivé a nezákonné". "Myslím, že boj za navrácení cenností, které právem patří krymskému lidu, musí pokračovat,“ uvedl.

Právník Maarten Sanders, který zastupoval Ukrajinu, uvedl, že pro Rusko bude v případě odvolání obtížné domáhat se u nizozemského soudu vlastnictví předmětů, protože Organizace spojených národů (OSN) ani Evropská unie neuznaly jeho suverenitu nad Krymem.

Nizozemský soud v roce 2016 rozhodl, že na základě pravidel Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) musejí být historické cennosti vráceny jako kulturní dědictví suverénnímu státu, což Krym není. Muzea na anektovaném poloostrově se proti rozhodnutí odvolala.

Odvolací soud ve sporu o předměty, mezi nimiž jsou zlaté šperky, helmice, zbraně či nádoby, nejprve v roce 2019 odložil rozsudek s odůvodněním, že na verdikt potřebuje více času. Kolekce je od roku 2014 uložená v muzeu Allarda Piersona.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je sobota 4. prosince 2021

Očekáváme v 5:00 0°C

Celá předpověď