Zlatá Praha nabídne filmy o Peckové, Kyliánovi či baletce Márové

foto Operní pěvkyně Dagmar Pecková vystoupila na tiskové konferenci k zahájení 59. ročníku Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha.

Praha - Devět desítek uměleckých snímků, z nichž 88 bude soutěžit o ceny, nabídne od 21. do 24. září Mezinárodní televizní festival Zlatá Praha. Filmy o hudbě a tanci z celého světa se budou promítat na Nové scéně Národního divadla. Dvě desítky filmů reprezentují Českou republiku, diváci uvidí filmy o pěvkyni Damar Peckové, primabaleríně Nikole Márové, houslistovi Václavu Hudečkovi či slavném choreografovi Jiřím Kyliánovi. Kromě tradičního prostředí operních domů a koncertních sálů zavedou snímky diváky na vrcholky švýcarských Alp, řecký ostrov Delos nebo na hranici mezi Severní a Jižní Koreou. Program festivalu dnes pořadatelé představili novinářům.

Fotogalerie

Zahájí ho Dagmar Pecková s hosty, večer v přímém přenosu uvede ČT art. Česká televize je pořadatelem festivalu. "Koncert je koncipován tak, že provází mojí kariérou, je tam muzikál My Fair Lady, je tam píseň od Mahlera, píseň od Dvořáka, jsou tam dvě árie Carmen, je tam Kurt Weill, jako host vystoupí sólista Národního divadla Jiří Hájek a začínající mezzosopranistka Marie Svobodová," řekla Pecková.

O pěvkyni pojednává dokument Stoptime Dagmar Peckové, který bude mít festivalovou premiéru 22. září. Pecková doplnila, že snímek v necelé hodině přibližuje její kariéru trvající 41 let.

Zlatá Praha uctí odkaz jednoho z nejvýznamnějších choreografů současnosti, Jiřího Kyliána. Ve světové premiéře uvede jeho dokumentární film Divadelní dějství, který popisuje zrození, život a smrt prvního divadla na světě zasvěceného tanečnímu umění, Nizozemského tanečního divadla v Haagu, jehož byl Kylián dlouholetým uměleckým ředitelem.

"Dokument je především rozhovorem mezi Jiřím Kyliánem a architektem Remem Koolhaasem, dnes slavným tvůrcem, pro nějž divadlo bylo úplně první realizovanou stavbou," řekla dnes tanečnice Nataša Novotná, která v Kyliánově divadla působila a dnes vede Kyliánův nadační fond v Praze.

"Dozvíme se toho dost o určité specifické éře tance, o postavení architektury i o tom, jak pana Kyliána zasáhlo to, že divadlo bylo zbořeno," řekla Novotná. Přestože divadlo poskytovalo technické zázemí i moderně koncipované baletní sály, potkal ho osud mnoha podobných staveb ze 70. a 80. let 20. století. Představitelé města Haagu rozhodli o jeho stržení, aby byl prostor pro nové multifunkční kulturní centrum.

Ze snímků přihlášených producenty a televizními společnostmi z celého světa vybere pětičlenná mezinárodní porota ty nejlepší. Kromě hlavního vítěze, který získá Grand Prix, se bude ve třech kategoriích soutěžit i o České křišťály. Cenu za mimořádný přínos udílí Evropská vysílací unie a Hudební a mediální centrum IMZ, letos ji obdrží kanadská sopranistka a dirigentka Barbara Hanniganová za mimořádný přínos hudbě a audiovizuálnímu průmyslu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 4. října 2022

Očekáváme v 17:00 12°C

Celá předpověď