Žižkov má novou zastávku U Prdlavky, odkazuje na film Vrchní, prchni!

foto Scenárista Zdeněk Svěrák (vlevo) a náměstek pražského primátora Adam Scheinherr 22. listopadu 2021 ve Slavíkově ulici na pražském Žižkově odhalili autobusovou zastávku U Prdlavky. Název odkazuje k filmu Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka Vrchní, prchni!, jehož hlavní hrdina Dalibor Vrána v lokalitě bydlel. Jako „prdlavka“ byl ve filmu svými sousedy označován proto, že jezdil tříkolovým vozítkem velorex. 

Praha - Autobusová linka číslo 101 pražské městské hromadné dopravy (MHD) nově povede i přes Žižkov. Autobusy tak budou stavět například i na nové zastávce U Prdlavky, která vznikla ve Slavíkově ulici v Praze 3. Název nové zastávky na znamení odkazuje k filmu Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka Vrchní, prchni!, jehož hlavní hrdina Dalibor Vrána poblíž bydlel. Novinářům to dnes sdělili náměstek pražského primátora Adam Schreinherr (Praha Sobě), starosta Prahy 3 Jiří Ptáček (TOP 09) a scénárista Zdeněk Svěrák.

Fotogalerie

Autobusy linky 101 budou od začátku prosince jezdit z Vršovic přes Vinohrady na zastávku Viktoria Žižkov. ČTK to sdělil Filip Drápal, mluvčí organizace ROPID, která plánuje pražskou MHD. Dosud jezdily autobusy na lince 101 mezi zastávkami Tolstého a Zentiva.

Na linku budou podle náměstka Schreinherra nasazeny vozy Solaris Urbino 10,5, které jsou nízkoemisní a nízkopodlažní. Pohyb po Praze by tak podle něj měly autobusy ulehčit především rodičům s dětmi v kočárcích, seniorům a osobám s omezeními pohybu.

O prodloužení autobusové linky číslo 101 podle Schreinherra dlouhodobě usilovaly městské části Praha 2 a Praha 3, což potvrdil i starosta Prahy 3 Ptáček. Vinohrady a Žižkov jsou podle náměstka hustě obydlené a v mnohých místech byly zastávky městské hromadné dopravy pro některé obyvatele těchto čtvrtí vzdálené. "Právě autobusová linka 101 uvnitř zástavby pomůže občanům se dostávat snadno obzvlášť na tramvajové zastávky," řekl s tím, že se díky tomu pro obyvatele dotčených území zrychlí doprava po metropoli.

Nová zastávka U Prdlavky nese jméno odkazující k přezdívce titulní postavy filmu Vrchni, prchni!. Filmový knihkupec Dalibor Vrána v těchto místech bydlel. Jako „Prdlavka“ byl ve filmu svými sousedy označován proto, že jezdil tříkolovým vozítkem velorex, vysvětlil scénárista české filmové komedie z 80. let 20. století Zdeněk Svěrák.

Minibusové nebo midibusové linky s provozem malých autobusů v Praze pomáhají v dopravní obslužnosti zejména v okrajových částech města nebo tam, kde klasický autobus vzhledem k úzkým ulicím neprojede. Smyslem linek je přiblížit zastávky MHD především hůře pohyblivým cestujícím nebo lidem s kočárky. Nová linka od listopadu funguje například v psychiatrické nemocnici v Bohnicích, do jejíhož areálu zajíždí linka číslo 235.

Podle výroční zprávy Dopravního podniku Prahy (DPP) za rok 2020 provozoval DPP ke konci roku 2020 v systému Pražské integrované dopravy 142 autobusových linek.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je čtvrtek 29. září 2022

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď