LFŠ zakončila premiéra filmu Krajina ve stínu

foto Ředitelka festivalu Radana Korená a herec Josef Kubáník při slavnostním zakončení 46. ročníku Letní filmové školy, 12. srpna 2020 v Uherském Hradišti.

Uherské Hradiště - Letošní 46. ročník Letní filmové školy (LFŠ) v Uherském Hradišti dnes večer slavnostně zakončila světová premiéra filmu Krajina ve stínu režiséra Bohdana Slámy. Po promítání následovala beseda s tvůrci, ze které se Sláma z rodinných důvodů omluvil. Letošní podobu přehlídky výrazně ovlivnila pandemie koronaviru. Návštěvníci měli možnost vidět 94 celovečerních snímků, loni jich byl zhruba dvojnásobek.

Do kinosálů se nový Slámův film dostane v září. Černobílý snímek zachycuje proměnu malé obce na česko-rakouském pomezí od konce 30. do počátku 50. let minulého století. Podnětem pro vznik filmu byl poválečný masakr v Tušti v oblasti Vitorazska na jihu Čech. Při divokém odsunu Němců tam partyzáni koncem května 1945 zabili 14 lidí. Dnes je vesnice součástí Suchdola nad Lužnicí.

Scénář snímku napsal Ivan Arsenjev, vybídl ho k tomu producent Martin Růžička. "To je svébytný film, příběh, dramatické vyprávění. Je to samozřejmě inspirováno co to jde, studoval jsem podklady, mluvil s pamětníky, ale není to rekonstrukce. Je to pouze silná inspirace tím příběhem, který si to podle mě zaslouží," řekl dnes Arsenjev.

Obyvatelé Vitorazska žili po staletí v Rakousku, jejich obce byly přičleněny k Československu až v roce 1920. Když se na podzim 1938 objevila možnost vrátit se ke kořenům, řada lidí ji využila. Bylo to ale už po takzvaném anšlusu, takže se přihlásili k nacistickému Německu. Po válce to mělo své důsledky. "I pro film je to strašně silné. Přes lidi se tam převalily dějiny," uvedl scénárista.

Jednu z titulních rolí Marty Liškové ztvárnila herečka Barbora Poláková. "Mluvila jsem jenom německy, ještě v dialektu, takže jsem se docela dopředu snažila učit správnou výslovnost. Je to postava, která žila. Mám za sebou silný okamžik, kdy jsme stáli na místě, blízko od kterého opravdu zemřeli lidé, kteří tam byli. Viděla jsem tam to (její) jméno, byl to pro mě strašně silný okamžik. Dneska večer se to pro mě zhmotní úplně, protože jsem film ještě neviděla," uvedla před premiérou.

Letošní LFŠ pořadatelé kvůli pandemii koronaviru přesunuli na pozdější termín a zkrátili. Přehlídka od pátku nabídla program pouze pro akreditované návštěvníky. Výroční ceny Asociace českých filmových klubů (AČFK), která festival pořádá, letos na LFŠ dostali spisovatel a scénárista Vladimír Körner, in-memoriam polský režisér Andrzej Wajda, jeho životní partnerka a dlouholetá spolupracovnice Krystyna Zachwatowicz-Wajdová, německá herečka Hanna Schygullová a zástupce filmových klubů Radek Pernica.

LFŠ v U. Hradišti nabídla 94 celovečerních filmů

Přehlídka začala v pátek 7. srpna a nabídla 94 celovečerních, sedm středometrážních a 63 krátkých filmů ve 161 projekcích, řekli dnes novinářům organizátoři.

I přes nezbytná omezení byla přehlídka podle ředitelky Radany Korené výjimečná, plná energie, svobody, vzájemné inspirace, respektu, úcty a krásného slunečného počasí. "To všechno dohromady smíchalo velmi zajímavý koktejl s úžasným programem, se zajímavými hosty," řekla Korená.

Slavnostní zakončení festivalu:

Věří, že LFŠ bude inspirací pro další organizátory kulturních a jiných akcí, aby je i v současné epidemiologické situaci měli odvahu uspořádat. "Tvořit prostor pro prezentaci umění, pro setkávání lidí, kteří si navzájem zrcadlí své emoce, své myšlenky a sdílí je, tvoří si své světonázory, tak to je v každé společnosti velmi potřeba. Koronavirus omezil zejména kulturní sektor, právě díky všemožným omezením a restrikcím pro setkávání se," uvedla Korená.

Podle programového ředitele festivalu Jana Jílka se Uherské Hradiště díky němu stalo ostrovem kultury, normality a přemýšlení o filmech a o umění. "Projekce probíhaly opravdu bez problémů. Bylo vidět, že lidé, kteří přijeli, si toho váží a jsou rádi, že se můžou dívat na filmy, sdílet zážitky, sedět v kině. Emoce v hledišti byly trošku jiné, než v minulých ročnících," řekl Jílek.

Součástí programu přehlídky byly kromě filmů i divadelní představení, koncerty, výstavy, takzvané lekce filmu a další doprovodný program. Mezi hosty festivalu figurovali spisovatel a scénárista Vladimír Körner, americko-izraelský spisovatel, dramatik a novinář Tuvia Tenenbom, polský filmový historik Rafał Syska, režisér Bohdan Karásek, herečky Anna Geislerová a Barbora Poláková a další.  

Příští ročník LFŠ by měl v Uherském Hradišti začít 23. července 2021.

ČTK dnes v servisu PROTEXT VIDEO z programu závěrečného dne LFŠ vysílala:

Od 10:00 diskusi nazvanou Musíme si pomáhat aneb Co nabídnou podzimní filmové festivaly:

Od 15:30 závěrečnou tiskovou konferenci festivalu:

Videostream označený značkou PROTEXT VIDEO není součástí zpravodajského servisu ČTK, jde o komerční prezentaci zadavatele.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je sobota 15. května 2021

Očekáváme v 15:00 15°C

Celá předpověď