Živě z Broumova a Žďáru nad Sázavou: Kde fondy EU pomáhají

foto Dřevěný kostelík Panny Marie (na snímku z 13. února 2019) v Broumově na Náchodsku prochází rekonstrukcí. Obnova spočívá v kompletní výměně zastaralého elektrického vedení, světel, protipožárního zabezpečení a také v instalaci nového zabezpečovacího zařízení včetně kamer, které tam doposud chyběly. Hřbitovní kostel je jednou z nejstarších dřevěných sakrálních staveb ve střední Evropě, vznikl v 15. století na místě staršího. Podle legendy byla původní stavba založena ve 12. století pohanskou princeznou, která tam měla být pokřtěna. Dnešní podoba kostela pochází pravděpodobně z roku 1450.

V sobotu 13. a  20. listopadu představí ministerstvo pro místní rozvoj  nedříve Broumov a následně Žďár nad Sázavou. V rámci pokračování on-line dnů otevřených dveří se diváci na sociálních sítích Facebooku nebo Youtube dozvědí, jak fondy EU pomohly obyvatelům vybraných měst. Vysílání představí nejen známá místa, jako broumovský klášter nebo žďárský poutní kostel na Zelené hoře, který je zapsán jako památka UNESCO. Zájemci navíc uvidí i další atraktivní lokality, jako jsou moderní sportovní areály nebo muzea popřené z evropských fondů. Zhruba dvouhodinový živý přenos zahajujeme vždy v 10.00 hod.

„Online Dny otevřených dveří jsme si s úspěchem vyzkoušeli už na jaře. Jejich výhodou je to, že mohou mít neomezený počet účastníků, kteří program sledují z pohodlí svého domova,“ uvedla Daniela Grabmüllerová, náměstkyně pro řízení Sekce koordinace Kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou byl 23. října 2021 po generální opravě znovu požehnaný při mši. Poutní areál, dílo architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla, je památkou UNESCO.evropských fondů a mezinárodních vztahů. „Návštěvníci sice uvidí lokality pouze virtuálně, zato jim stihneme představit více zajímavých míst. Doufáme, že zájemcům dáme lákavé tipy na místa, která pak třeba sami navštíví a na vlastní oči uvidí, kde konkrétně Broumovu a Žďáru pomohly fondy EU,“ dodala Grabmüllerová. 

Virtuální návštěvu Broumova mohou zájemci sledovat 13. listopadu od 10:00.  Během on-line přenosu účastníci navštíví impozantní komplex místního kláštera, unikátní dřevěný kostelík Panny Marie nebo výstavní síň broumovských umělců LokArt. Aktivní diváky určitě zaujme workoutové hřiště nebo sportovně-kulturní areál Koupálo v blízkých Janovičkách.

 
Dvouhodinové on-line vysílání ze Žďáru nad Sázavou je připraveno na 20. listopadu od 10:00. V rámci přenosu se představí oceněné Muzeum nové generace, akce ukáže i místní skautskou klubovnu a samozřejmě nezapomene ani na místní chloubu – Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který je zařazený na seznam památek UNESCO.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 20. března 2023

Očekáváme v 21:00 8°C

Celá předpověď