Platnost testů na covid bude kratší, zdarma možná skončí v prosinci

foto Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) vystoupil na tiskové konferenci k aktuální epidemiologické situaci 15. října 2021 v Praze.

Praha - Ministerstvo zdravotnictví navrhne ukončit hrazení preventivních testů na covid-19 z veřejného zdravotního pojištění od 1. prosince, počítá ale s výjimkami. Určitě to budou děti do 12 let, zřejmě i lidé se zahájeným očkováním. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Už ve středu oznámil premiér Andrej Babiš (ANO) zkrácení jejich platnosti. Navrhované změny chce Vojtěch konzultovat s budoucí vládní koalicí, zatím na její stanovisko čeká. Naopak mírnější by mohly být podmínky pro karanténu po kontaktu s nakaženým. Po týdnu ji bude možné ukončit negativním testem.

Fotogalerie

 "Nechceme zavádět žádné další restrikce ani plošné testování," řekl ministr. Neplánuje žádné lockdowny ani uzavírání provozoven. Znovu ale zvažuje možnost, že by bezinfekčnost v restauracích kontroloval jejich personál. Prověří to podle něj právníci, sám to považuje za správné. Proti se již dříve postavili restauratéři, podle nich je nezákonné, aby chtěli po lidech citlivá data o zdraví, což podle nich očkování nebo výsledek testu je. Podle Svrčinové by bylo také možné povolit na hromadných akcích účast pro větší podíl očkovaných lidí.

Premiér Andrej Babiš (ANO) už ve středu avizoval, že se zkrátí platnost negativního PCR testu ze sedmi na tři dny od odběru, antigenních pak ze 72 hodin na 24 hodin. "Je to zásadní, aby testy byly co nejvíce průkazné," řekl k tomu dnes ministr Vojtěch. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová na dotaz ČTK řekla, že platnost se bude dál počítat od času odběru a laboratoře v současné době výsledek PCR testu dodávají většinou do 24 hodin.

Video: Platnost testů a karanténa bude kratší, hrazení testů asi skončí v prosinci
15.10.2021, 19:00, autor: ČTK/Hynek Beran, zdroj: ČTK/Video

Bezinfekčnost je možné prokázat potvrzením o očkování, prodělání nemoci nebo negativním testem. Vyžadovat by ji měly například kulturní nebo sportovní akce, ubytovací služby, povinné je také při vstupu do bazénu nebo provozoven péče o tělo. Návštěvníci ji musí mít také při návštěvě restaurací.

V současné době je možné zdarma podstoupit jednou týdně antigenní test a dvakrát do měsíce test PCR. Se zkrácením doby platnosti testu ani do prosince ministerstvo neuvažuje, že by se jich hradilo více. "Chceme otevřít debatu o hrazení preventivních testů. Je to i stanovisko klinické skupiny, která jednoznačně konstatovala, že se má úhrada ukončit," řekl ministr.

Veřejné zdravotní pojištění stojí testy podle Vojtěcha dvě miliardy korun měsíčně. "Je otázka, jestli když máme vakcinaci plně hrazenou ze zdravotního pojištění, je třeba hradit i testy," dodal.

Epidemie se podle ministra Vojtěcha nevyvíjí úplně dobrým směrem. Rostou počty nových případů i hospitalizovaných. Zátěž nemocnic je ale podle podle něj zatím nízká, péče se zatím nijak výrazně neomezuje, jako tomu bylo v předchozích vlnách epidemie.

"Nákaza se šíří především v mladé populaci. Začíná se šířit i mezi dospělými a mírně se začíná zvedat i mezi relativně dobře proočkovanou populací seniorů," vysvětlil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.

Stále podle něj zbývá neočkovaných asi 400.000 seniorů, kteří mají vyšší riziko vážného průběhu nemoci. Očkováno je jich asi 70 procent, ale odolnost získaná vakcínou zejména u starších lidí postupně klesá. Ministr připomněl, že od pondělí mají po půl roce od druhé dávky očkování nárok na přeočkování. Zatím ji využilo asi 35.000 lidí, nárok jich na konci října bude mít milion.

"Na datech vidíme, že po zhruba šesti měsících dochází ke snížení postvakcinační imunity. Ochrana klesá, byť stále je poměrně vysoká u hospitalizace, ale člověk se může nakazit snadněji," dodal ministr.

Ve školách dosud 2420 pozitivních žáků, čtyři školy uzavřeny

Od začátku školního roku bylo ve školách zjištěno asi 2420 žáků pozitivních na covid-19. Do karantény muselo 12.000 dětí, uzavřeny byly čtyři školy. Novinářům to dnes řekla hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Žáci podstoupili na začátku září plošné testování, během toho bylo potvrzeno 438 pozitivních případů.

Za říjen zatím hygienici podle Svrčinové řešili 244 ohnisek nákazy, většinou v rodinách, na pracovištích a ve školách. Zaznamenali ale i případy ohnisek ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Při šetření pak podle Svrčinové často hygienici zjistí, že mezi prvními nakaženými byl někdo, kdo není očkován. Setkávají se také s případy, že lidé i s příznaky onemocnění nadále chodili do zaměstnání. Jedno ohnisko podle Svrčinové vzniklo tak, že žáci šli na divadelní představení, během kterého měli mít roušky. Herci je ale vyzvali, aby si roušky sundali. Jedná se o ohnisko z tohoto týdne, zatím je v něm pět nakažených, doplnila.

Hygiena podle ní také kontroluje dodržování mimořádných opatření, od jara udělala asi 45.000 kontrol. Hygienici plánují také dvě nebo tři větší kontrolní akce, které by se konaly na území celé ČR. O jejich termínu zatím nebylo rozhodnuto, Svrčinová to chce příští týden probrat na poradě s řediteli krajských stanic. Svrčinová nejprve řekla, že postihy za porušování opatření nejsou adekvátní situaci v Česku. Poté na dotaz dodala, že jejich výše je v přestupkovém zákoně nastavena dobře. "Bohužel ne všechny krajské hygienické stanice jsou zvyklé dávat postihy, které by byly ve větší výši," poznamenala.

Do zjišťování kontaktů nakažených se nyní zapojují také externí call centra, hygienické stanice zvládnou denně asi 1000 případů. Počet nakažených už několik dní překračuje tisícovku, za čtvrtek laboratoře potvrdily 1534 nových případů nemoci covid-19.

V poslední době podle Svrčinové přibývá také případů ostatních respiračních viróz, hlavně mezi dětmi. Některé se potýkají i s těžkým průběhem a musí do nemocnic.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je sobota 21. května 2022

Očekáváme v 9:00 20°C

Celá předpověď