Filmová škola nabídne Wajdovu retrospektivu či filmy z Izraele

foto Zvláštní host Letní filmové školy (LFŠ), režisér a scénárista Slávek Horák (vpravo vzadu) hovoří o filmu Havel na tiskové konferenci uspořádané 1. července 2020 v Praze. Letošní 46. ročník LFŠ se bude konat od 7. do 12. srpna 2020 v Uherském Hradišti. Zleva jsou ředitelka LFŠ Radana Korená a programová ředitelka Iva Hejlíčková.

Uherské Hradiště - Retrospektivu klasika polské i evropské kinematografie Andrzeje Wajdy, filmový pohled na Izrael či festivalovou premiéru filmu Slávka Horáka o Václavu Havlovi nabídne letošní Letní filmová škola. V Uherském Hradišti se bude konat od 7. do 12. srpna. I když tedy bude kratší než obvykle a kvůli covidu-19 čekají diváky zpřísněná hygienické a bezpečnostní opatření, slibují pořadatelé jako tradičně plno filmových zážitků a hlavně jejich sdílení, pro "filmovku" typické. O programu 46. ročníku festivalu dnes informovali novináře.

Fotogalerie

"Domnívám se, že ne všichni naši mladí návštěvníci jsou s jeho dílem seznámeni. Myslím, že to pro ně bude velmi objevné. Soustředili jsme se na tu stránku jeho osobnosti, která se věnovala adaptacím literárních děl," řekla dnes Iva Hejlíčková, programová ředitelka LFŠ.

Výběr z Wajdovy filmografie provedla jeho osobní i profesní partnerka Krystyna Zachwatowiczová-Wajdová, která bude hostem LFŠ. Blok Současnost nabídne například filmový pohled na Izrael včetně horké novinky Anatomie atentátu mapující přípravy atentátu na premiéra Jicchaka Rabina v roce 1995. V bloku Česko/Slovensko diváci uvidí třeba předpremiéru filmu Žáby bez jazyka režisérky Miry Fornay a také zlatou éru pražské FAMU v 60. letech minulého století.

Videostream označený značkou PROTEXT VIDEO není součástí zpravodajského servisu ČTK.

Mezi hosty jsou německá herečka Hanna Schygullová známá hlavně z filmů Rainera Wernera Fassbindera. Představí koncept Cinekoncertu, který spojuje prezentaci filmů s vyprávěním a hudebním doprovodem. Scenárista Vladimír Körner na festivalu dostane cenu za celoživotní dílo. Přijet má i oceňovaný režisér Bohdan Karásek nebo Slávek Horák s filmem Havel. Dramaturg LFŠ Jaroslav Sedláček dnes řekl, že Havel je podle něj jeden z nejlepších filmů sezony.

Sekce Příběh jednoho filmu se zaměří na Řím, otevřené město Roberta Rosselliniho, první film nově se ustavujícího italského neorealistického hnutí, patřící ke zlomovým dílům poválečné evropské kinematografie.

Němý film s živou hudbou se věnuje Busteru Keatonovi a tváři bez emocí, již ve svých groteskách reprezentoval. Podruhé se v sekci Terra festivalis objeví národní kinematografie, která se v poslední době etablovala na mezinárodní festivalové scéně. Tentokrát pořadatelé vybrali Izrael a snímky, které se vyjadřují k politické i společenské situaci rozdělené země. Ve Slováckém muzeu bude tematická výstava Izrael fotografa Karla Cudlína.

Jeden z mediálních partnerů festivalu, Česká tisková kancelář (ČTK), představí od 10. srpna v Uherském Hradišti fotografickou výstavu, která se zaměří na manipulaci a cenzuru ve fotožurnalistice. Venkovní expozice s názvem Nežádoucí okamžiky veřejnosti ukáže slavné i méně známé snímky, které byly v minulosti z ideologických důvodů retušovány či po určité období zakázány. ČTK na LFŠ uspořádá i debatu o fotomanipulaci.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je sobota 27. února 2021

Očekáváme v 15:00 5°C

Celá předpověď