Průzkum: Většina mladých řidičů vnímá vztah cyklistů a motoristů negativně

foto

Praha - Přes 60 procent mladých řidičů vnímá vztah cyklistů a řidičů jako nepřátelský. Nižší je toto číslo u řidičů, kteří sami jezdí na kole. Více než třetina všech řidičů nezná pravidlo odstupu 1,5 metru při předjíždění cyklisty. Vyplývá to z průzkumu Kantar CZ, který agentura zpracovala pro projekt Dám respekt. Respondenti se shodují v tom, že lepší cyklistická infrastruktura, vzájemný respekt a větší znalost předpisů silničního provozu by přispěly ke zlepšení vztahů mezi cyklisty a šoféry.

Na kole alespoň příležitostně jezdí asi 64 procent řidičů. Značná část z nich však vnímá vztah mezi motoristy a cyklisty jako nepřátelský, u mladých řidičů mezi 18 a 30 lety je to 62 procent, za přátelský ho označilo 23 procent. U řidičů, kteří jezdí z pracovních důvodů alespoň jednou měsíčně, vnímá negativní vztah 45 procent.

"Jsme přesvědčení, že klíčem ke zlepšení situace je především respekt a důsledná osvěta. Vždyť přes 60 procent lidí o sobě tvrdí, že jsou zároveň cyklisté i řidiči. Jsme stále stejní lidé, jednou za volantem, jindy v sedle," řekl Roman Kreuziger, zakladatel iniciativy Dám respekt a desetinásobný účastník Tour de France.

Podle průzkumu téměř 80 procent respondentů uvedlo, že by ke zlepšení vedla lepší znalost dopravních předpisů jak u motoristů, tak u cyklistů. Podle Vedoucího Besipu Tomáše Neřolda však musí každý začít u sebe. Průzkum totiž také ukázal nedostatečné znalosti základních předpisů. Zhruba 43 procent mladých řidičů nevědělo o povinném odstupu 1,5 metru od cyklisty při předjíždění. U řidičů, kteří jezdí z pracovních důvodů, to bylo 33 procent.

Pokud jde o prohřešky motoristů vůči cyklistům, nejčastěji zmiňovanými jsou vysoká rychlost, nedostatečný boční odstup při předjíždění cyklisty a nedostatečná pozornost věnovaná řízení. Mezi nejčastější prohřešky cyklistů patří podle řidičů jízda vedle sebe na silnici, jízda po chodnících nebo nepoužívání cyklistické přilby.

Podle Neřolda jsou preventivní kampaně potřeba. Uvedl, že od začátku letošního roku do konce dubna bylo přes 700 nehod s účastí cyklistů a 18 usmrcených cyklistů. Tato čísla jsou podle Neřolda z dlouhodobého pohledu negativní. Průměrně zemře 40 cyklistů ročně, takže před začátkem hlavní cyklistické sezony je číslo už téměř na polovině.

Výzkum provedený společností Kantar CZ se uskutečnil letos v dubnu ve dvou cílových skupinách. U mladých řidičů ve věku 18 až 30 let a u řidičů referentů, tedy lidí, kteří používají motorové vozidlo k pracovním účelům alespoň jednou za měsíc.

Iniciativa Dám respekt vznikla v roce 2019 a klade si za cíl snížit nehodovost na českých silnicích a více ochránit zranitelné účastníky provozu. Spolupracuje například s Vizí Nula, Autoklubem ČR či Policií ČR. Také uvedla nový videoklip, který nabádá řidiče k použití takzvaného holandského chvatu, tedy bezpečného otevření dveří do silnice, aby nedošlo k ohrožení cyklisty.

Záznam TK:

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je pondělí 25. září 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď